Pre súčasného zamestnávateľa pracujete už niekoľko rokov, vaša práca vás baví a rozumiete si s kolegami aj nadriadeným. Aj tak sa cítite nedocenení a myslíte si, že vyšší plat si zaslúžite? Aby jeho vyjednávanie bolo úspešné, mali by ste si pre vášho nadriadeného pripraviť pádne argumenty. Tie by sa mali týkať vašej práce, vykonaných úloh a výsledkov z úspešných projektov. Ako na to?
 
 

1. Naplánujte si stretnutie a pripravte sa na diskusiu s nadriadeným

Zvýšenie platu je citlivá vec, a preto sa na túto diskusiu treba dôkladne pripraviť. Ak si chcú zamestnávatelia ľudí, s ktorými sú spokojní udržať, zvyšujú plat na základe pravidelných hodnotení bez potreby vyjednávania. V inom prípade ostáva iniciatíva na samotnom zamestnancovi. „Veľkou chybou je o plat nežiadať vôbec, ale o nič menšou, keď sa o ňom chcete baviť na nedohodnutom stretnutí. Najlepšie je naplánovať si ho po tom, ako ste úspešne ukončili projekt, z ktorého už vidieť výsledky. Neprichádzajte s návrhom o vyšší plat v čase uzávierok kvartálov, či pred ukončením iných projektov vo firme. Rovnako nie je vhodné dohadovať si stretnutie na obdobie, keď má šéf naplánovanú napríklad služobnú cestu,“ radí Miroslav Dravecký, produktový manažér portálu Platy.sk.
 
 

2. Vhodné načasovanie a príprava sú polovicou úspechu

Po uplynutí skúšobnej doby - Pokiaľ ste si pri nástupe do práce nedohodli prehodnotenie výšky platu po uplynutí skúšobnej lehoty, pýtať si zvýšenie platu je vhodné, ak rozsah práce presahuje vopred dohodnuté úlohy, uvádza portál Profesia.sk.
Po uplynutí doby určitej stanovenej v pracovnej zmluve – Väčšina zamestnávateľov poskytuje pracovné zmluvy na dobu určitú, najčastejšie sa jedná o zmluvu na 1 rok. Po jej uplynutí prichádza vhodné obdobie na prehodnotenie predĺženia na dobu neurčitú, a tiež úpravu platových podmienok.
V prípade, že došlo k zmene pracovnej náplne zamestnanca - Je väčšinou pravdepodobné, že sa k zvýšeniu platu pristúpi, keďže sa väčšinou zvyšujú kompetencie, zodpovednosti zamestnanca.
Na vyjednávanie zvýšenia platu sa pripravte - argumentačne aj psychicky. Dohodnite si s nadriadeným schôdzku v konkrétny termín. Nežiadajte od neho stretnutie spontánne, rovnako sa nenechajte pozvať na termín spontánne Vy, bez toho, aby ste boli na vyjednávanie pripravený.
Ak nenastala situácia, že sa zmenili Vaše pracovné povinnosti, nie je vhodné žiadať o prehodnotenie platu viac ako raz ročne. Prehodnocovanie platu je častokrát naviazané na hodnotenia zamestnancov, ktoré má väčšina firiem nastavené v ročných intervaloch.
 
 

3. Ohúrte nadriadeného dobre odvedenou prácou a výsledkami

Ďalším pravidlom pri vyjednávaní platu je: buďte konkrétny. Určite by ste nemali zabudnúť svojmu nadriadenému jasne pomenovať konkrétne výsledky nad rámec štandardnej práce, ktorú ste vykonali, a za ktorú by ste si zaslúžili zvýšenú mzdu. Spomeňte úspešný projekt či dôležitú úlohu, prínos tržieb pre firmu, návrh na zefektívnenie procesov. Príprava konkrétnej štruktúry rozhovoru vám určite pomôže. Po nie príliš formálnom úvode by sme mali prísť s návrhom o prediskutovanie svojho pôsobenia a pričinenia sa k úspechom firmy. „Ženy mávajú tendenciu byť málo sebaisté pri takomto vyjednávaní, na rozdiel od mužov, ktorí vedia podobné požiadavky komunikovať priamo a s oveľa menším ostychom. Všeobecným problémom a nielen žien, býva slabá príprava, a tiež nesprávne dôvody v podobe poukazovania na plat kolegov alebo argumenty typu „dávno mi nebol zvýšený plat“, uvádza Ivette Lešundáková, riaditeľka ľudských zdrojov v Asseco Solutions.

 

 

4. Ak chcete, aby bol rozhovor úspešný, vyhnite sa najčastejším chybám

Častou chybou pri vyjednávaní o plate je argumentácia vyššími nákladmi na život. „Nový úver, hypotéka či vyššie výdavky pre narodené dieťa nie sú argumenty. Spomeňte si, že mzda je odmena za vykonanú prácu. Váš nový výdavok nemá žiadny vplyv na vykonanú prácu, preto zamestnávateľ nemá dôvod upravovať plat,“ prízvukuje Dravecký.
Chyby, ktoré najčastejšie robíme, ak žiadame o zvýšenie platu:
• „Kolega má vyšší plat ako ja." Často je priamo v pracovnej zmluve ošetrené, že zamestnanci majú povinnosť o výške mzdy mlčať. Zamestnávateľ by mohol porovnávanie sa s kolegami dokonca považovať za porušenie tohto bodu.
• „Zvýšili sa mi životné náklady." Nikdy neargumentujte Vašou hypotékou, zvýšením Vašich životných nákladov, či počtom nezaopatrených detí.
• „Ak mi nezvýšite plat, odídem."
Hlavnou chybou, ktorú ženy často robia je, že túto tému neotvárajú vôbec. „Dôvodom je častokrát strach z odmietnutia alebo obava ako sa na ne bude nadriadený pozerať. Často sú presvedčené, že nadriadený predsa vidí a veľmi dobre vie, aký skvelý je ich pracovný výkon a očakávajú, že zvýšenie platu príde z jeho iniciatívy. To sa však často nedeje,“ hovorí Mariana Lalinská, HR špecialistka spoločnosti Grafton.
 
 
 

5. Navrhnite konkrétne číslo, ktorým vyjadríte očakávaný plat

V prvom kroku môžete žiadať o zvýšenie fixnej čiastky mzdy. V prípade, že váš nadriadený aktuálne neplánuje zvyšovanie základných platov, máte možnosť informovať sa o zvýšení variabilnej čiastky. „Svoj návrh na zvýšenie mzdy si premyslite tak, aby ste mali možnosť vyjednávať. Premyslieť by ste si mali preto konkrétne číslo, ktorým vyjadrite váš očakávaný plat. Nehovorte o intervale. Prečo? Lebo ak šéfovi poviete, že chcete zarábať 35 000- 40 000 EUR ročne, jeho reakcia sa bude zákonite vzťahovať k platu 35 000 EUR,“ radí Dravecký. Príprava aj tu zohráva veľkú rolu. „Ak budete mať istotu v tom, ako idete rozprávať a o čom, budete sa cítiť istejšie, a to môže jedine pomôcť. Odporúčam komunikovať hlavne pokojne, sebaisto a príjemne,“ radí Lešundáková.
 
o o o 
 
Ak sa predsa len stane, že šéf nemôže ponúknuť taký plat, aká je vaša predstava, zaujímajte sa o benefity, ktoré firma ponúka. Podľa Draveckého môže ísť o odmeny na konci roka, provízie z predaja a pod., ktoré prispejú k celkovému odmeňovaniu. Netreba zabudnúť ani na nefinančné benefity ako mobilný telefón, zdravotná starostlivosť, flexibilný pracovný čas a podobne. Tie v konečnom dôsledku znížia vaše výdavky alebo prispejú k rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom, čím bude pre vás zamestnávateľ zaujímavý i napriek o niečo nižšej mzde ako vaše očakávanie.
 
(Autorka je v našom vyhľadávači expertiek) 

 

Prečítajte si aj Ženy majú najväčší vplyv v IBM a pivovare Topvar