Takmer každá žena v určitom veku začne riešiť šediny. Mne sa to stalo ako 27-ročnej a musela som si začať farbiť vlasy. Nemusela, ale nechcelo sa mi ešte žiť so šedivými. Odvtedy sa farbím, každých 5 týždňov a tie posledné dva týždne pred farbením chodím s odrastami. Vlasy mi rastú pomerne rýchlo, takže, ak by som sa chcela odrastom vyhnúť, musela by som sa farbiť častejšie a na to nemám čas.

Prijala som to, že sa mi občas stane, že aj na spoločenskú udalosť idem s odrastenými vlasmi. Kedysi som to riešila farebnými šampónmi a inými kozmetickými vychytávkami, ale potom som si povedala, že v mojom veku je to normálne a ľudské. Lenže, ukazuje sa, že odrasty sú spoločenské faux paux a škandál. Ženy si ich nemôžu dovoliť. 

Čaputová a odrasty

Tento týždeň vyčítal bulvár pani prezidentke, že si dovolila mať malinký odrast na vrchu hlavy. Nedivím sa, že pri všetkých povinnostiach, ktoré má a cestách, ktoré absolvuje, si niekedy nenájde čas sedieť dve hodiny u kaderníka na farbení vlasov. Niekedy to jednoducho časovo nevyjde. Ale prečo je to taký problém? Prečo to treba rozmazávať a nafukovať?

Nikomu neprekážajú šediny u mužských politikov, nikto im nevyčíta, že nestihli zájsť ku holičovi a ich strih vlasov nie je dokonalý. Nikto nerieši aké má politik brucho a že mu preteká ponad opasok nohavíc. No postavu političiek, herečiek, verejne činných dám komentujeme stále a radi. Ale vráťme sa k odrastom. 

Kate, Kristína a mama odrast 

Tie vyčítali aj vojvodkyni Kate. V čase, keď mala tri maličké deti sa ukázala niekde na verejnosti s malým odrastom šedivých vlasov. Riešil to bulvár na celom svete.

Herečka a spisovateľka Kristína Tormová sa na sociálnej sieti s humorom sebe vlastným vyjadrila k tomu, že jej fanúšičky písali kritické poznámky na to, že má odrastenú farbu. Kristína prežívala obdobie po narodení tretieho dieťaťa a napísala, že nie je ochotná odísť od pár týždňového bábätka na niekoľko hodín preč, aby si dala zafarbiť vlasy. Svoj účes nazvala vtipne “mama odrast” a rozpútala vášnivú diskusiu, v ktorej sa mnohé ženy stavali na jej stranu. 

 

 

Tento týždeň sa prevádzkovatelia Instagramu rozhodli, že zrušia filtre, ktoré upravujú anatómiu tváre, aby vyzerala ako po plastike. Zdôvodnením je, že tieto “vylepšovacie” filtre podporujú u mladých dievčat nerealistické vnímanie ich tela. Podnecuje to stále vyššie percento estetických zákrokov. Filtre v mobiloch, ktoré “vyhladzujú” vrásky a robia zo ženských tvárí len divné masky tiež podnecujú nezdravé vnímanie nás samých. Na sociálnych sieťach chceme predstierať, že sme mladšie, vyhladené, štíhlejšie, máme šťastnejší a spokojnejší život.

No už samotné siete vidia, že nerealistické vnímanie spôsobuje vážny problém. Poruchy prijímania potravy, hladovanie, chirurgické zákroky, ktoré nie sú potrebné. Niekde v honbe za dokonalosťou sme stratili samé seba. 

Tento týždeň som bola na troch spoločenských akciách a raz dokonca v televíznom vysielaní. Aj s odrastami. Neriešim to, pretože som len človek a ten má právo na nedokonalosť. Kiežby sme častejšie videli prirodzenosť a ľudskosť aj medzi našimi celebritami. Kiež by sme mali viac Kristín, ktoré sa neboja obraňovať nedokonalosť. Kiež by sme mali viac odvahy kráčať so vztýčenou hlavou aj keď na nej nemáme dokonalý účes. 

Nech žijú nedokonalé ženy! Naučia nás oveľa viac, ako tie dokonalé.