Vianoce trávime v trojici. Moja mama, môj syn a ja. No a, samozrejme, pri nohách sa nám obšmieta pes. Lenže každé Vianoce mi napadne jedna otázka – ako dlho ešte? Koľko spoločných Vianoc nám zostáva? Sme vo veku, kedy rodičia odchádzajú.

Na Vianoce sami

Niekto má to šťastie, že ho to postretne, až keď už je on sám v staršom veku. No väčšina z nás stráca rodičov okolo svojej päťdesiatky. Deti postupne odchádzajú z domu. Mnohé si založia rodiny v zahraničí. Prípadne si tam nájdu prácu. Niekedy nie je možné, aby sa na každé Vianoce vracali k nám. Ak nemáme manžela, manželku, či partnera, zostaneme sami.

Je veľa ľudí, ktorí sú v staršom veku z rôznych dôvodov sami. Rozvedú sa, ovdovejú alebo sa nikdy neoženia a nevydajú. Do istého veku trávia Vianoce s rodičmi či súrodencami, ale čo nastane potom? Samota. Je im nepríjemné byť každé Vianoce u niekoho hosťom. Alebo túto možnosť ani nemajú. Takýchto ľudí je veľmi veľa. A počas sviatkov svoju samotu pociťujú oveľa intenzívnejšie. 

Osamelosť je jednou z hlavných príčin hlbokej depresie. My, čo žijeme v mestách, zažívame nevýhodu totálnej anonymity panelákových sídlisk. Môže sa nám stať, že počas Vianoc nebudeme vychádzať z domu, iba spoza okien pozerať na vysvietené stromčeky svojich susedov. Sme obklopení ľuďmi, ale pritom úplne sami. 

Osamelí starší ľudia

Mám viacero kamarátok, ktoré sú single a nepodarilo sa im z rôznych dôvodov založiť si rodinu. Premýšľame o tom, že najlepším riešením bude o pár rokov spoločné bývanie. Mnohí starší ľudia by ocenili komunitné byty so spoločenskou miestnosťou, kde by sa mohli stretávať a tráviť spoločne voľný čas a sviatky. Už dnes premýšľame nad tým, aké budú naše Vianoce v starobe. Budeme ich tráviť so širšími rodinami? Alebo s priateľmi?

Nie každý z nás má to šťastie, že je obklopený v staršom veku rovesníkmi a priateľmi. Nie každého z nás zavolá niekto k sebe na sviatky. Niekto je väčší introvert a nechce sa pridať k inej rodine, má pocit, že bude prekážať. Budovanie komunitných centier pre dôchodcov s programom počas sviatkov by malo byť vo väčších mestách normálne. Výstavba komunitných bytov, prípadne slušných domovov seniorov, ktoré nestoja tisíce eur by malo byť aj prioritou štátu.

Osamelých ľudí pribúda. V našej generácii bude osamelých seniorov ešte oveľa viac. Mali by sme na to myslieť, pretože pár rokov sa nás to bude týkať.