Udeľovanie filmových cien Oscar budú dnes v noci v americkom Los Angeles moderovať tri ženy. Ide o predstaviteľky komediálneho žánru - Wandu Sykesovú, Amy Schumerovú a Reginu Hallovú. Organizátori podujatia sa aj takto snažia prilákať väčšie publikum, informuje tlačová agentúra AFP.

Oscary 2022: Tri moderátorky

Pôjde o prvý ročník Oscarov od roku 2018, keď bude mať udeľovanie oficiálneho moderátora, pričom trojicu moderátorov mali Oscary naposledy v roku 1987 a tri ženy nemoderovali túto akciu ešte nikdy.

Televízna sledovanosť tohto galavečera v uplynulých rokoch dramaticky klesla. V roku 2018 naposledy moderoval túto šou americký komik Jimmy Kimmel. Nasledujúci rok vyvolal formát bez konferenciera uznanie, ale ďalšie galavečery boli už kritizované za nedostatok humoru a zamerania pozornosti.

Sledovanosť Oskarov klesá

Vlaňajší ročník Oscarov, na ktorom boli ocenené najmä nezávislé umelecké filmy ako napríklad Krajina nomádov (víťaz kategórie najlepší film), sledovalo iba približne desať miliónov divákov, čo je oproti roku 2020 pokles o 56 percent.

Tohto roku bude novinkou ocenenie reflektujúce "priazeň fanúšikov", ktorí budú hlasovať prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Novú kategóriu vyhlásili po tom, ako sa viacerým filmovým "trhákom" nepodarilo získať nominácie na Oscara v hlavných kategóriách vrátane najlepšieho filmu.

Udeľovanie Cien Akadémie sa zároveň vráti do svojej tradičnej lokality - hollywoodskeho divadla Dolby Theatre. Covidovou pandémiou poznačený oscarový ročník 2021 sa totiž konal na vlakovej stanici v Los Angeles.

 

Tu sú nominácie na Oskarov 2022:

Najlepší film:

Belfast

Sila psa

Duna

West Side Story

K zemi hľaď!

Licorice Pizza

CODA

King Richard

Drajv maj kár

Ulička nočných môr

 

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe:

Nicole Kidman - Being the Ricardos

Olivia Colman - Temná dcéra

Penélope Cruz - Paralelné matky

Jessica Chastain - Očami Tammy

Faye Kristen Stewart - Spencer

 

Najlepší herec v hlavnej úlohe:

Andrew Garfield - Tick, Tick … Boom!

Will Smith - King Richard

Benedict Cumberbatch - Sila psa

Javier Bardem - Being the Ricardos

Denzel Washington - The Tragedy of Macbeth

 

Najlepšia réžia:

Jane Campion - Sila psa

Kenneth Branagh - Belfast

Steven Spielberg - West Side Story

Paul Thomas Anderson - Licorice Pizza

Rjúsuke Hamaguči - Drajv maj kár