Najlepším filmom roka je CODA, príbeh počujúceho mladého dievčaťa, ktoré je z rodiny nepočujúcich. Spolu získal film troch Oskarov. Čo do počtu ocenení bol kráľom večera sci-fi Duna so šesť víťazstvami. TASR prevzala správu od agentúr AFP a AP.

Oskary pre Campionovú a Smitha

Najväčší favorit večera - psychologická westernová dráma The Power of the Dog (Sila psa) získal len jedného Oskara - odniesla si ho novozélandská režisérka Jane Campionová. 

Je prvou ženou v histórii Oscarov, ktorá bola dvakrát nominovaná za najlepšiu réžiu. V marci 1994 bola prvýkrát v hre s The Piano, ale prehrala so Stevenom Spielbergom, ktorý bol v tom roku opäť nominovaný.

Will Smith získal Oscara za najlepší mužský herecký výkon, a to vo filme King Richard. Smith sa postaral aj o najväčší rozruch večera. Na pódiu udrel do tváre komika Chrisa Rocka, ktorý žartoval o vzhľade jeho manželky.

Oscara v kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe získala Jessica Chastainová, a to za za účinkovanie vo filme The Eyes of Tammy Faye.

Ariana DeBoseová získala Oscara za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe v snímke West Side Story.

Oskary 2022: Víťazi a víťazky

Nepočujúci herec Troy Kotsur získal cenu za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme CODA.

Encanto získal Oscara za najlepší animovaný film.

 Novozélandská režisérka Jane Campionová pózuje so soškou Oscara, ktorú získala v kategórii najlepšia réžia za psychologickú westernovú drámu The Power of the Dog (Sila psa). Foto - TASR/AP

Japonský film Drive My Car získal cenu za najlepší cudzojazyčný film.

Cenu za pôvodný scenár k filmu Belfast získal Kenneth Branagh.

Sian Hederová získala Oscara za najlepší adaptovaný scenár k filmu CODA.

Cenu za kostýmy si odniesla Cruella. Sošky za zvuk, hudbu, strih, vizuálne efekty, výpravu a kameru získala sci-fi snímka Duna.

Snímka Summer of Soul získala cenu za najlepší dokument. Ceny boli odovzdané aj za krátkometrážny dokumentárny film The Queen of Basketball, za animovaný krátkometrážny film The Windshield Wiper a krátky film The Long Goodbye.

Cenu za najlepšiu pôvodnú pieseň - No Time to Die - získali Billie Eilish and Finneas O'Connell.