Na Oskara čakal dlho. Než prvého včera skutočne získal, postaral sa Will Smith o najprekvapivejší moment večera. Herec počas odovzdávania najsledovanejších filmových cien udrel komika Chrisa Rocka do tváre. 

K incidentu sa vyjadrila aj Americká filmová akadémia. „Akadémia neschvaľuje násilie v žiadnej forme,“ uviedla v oficiálnom vyhlásení.

Will Smith dal Rockovi facku

Chris Rock vtipkoval na adresu hostí sediacich v sále losangelského Dolby Theatre. V narážke na film G. I. Jane okomentoval aj vzhľad manželky Willa Smitha.  "Jada, milujem ťa. GI Jane 2, nemôžem sa dočkať, až to uvidím,“ povedal moderátor.

Jada Pinkett Smith má totiž kvôli alopécii (chorobe spôsobujúce vypadávanie vlasov) účes nakrátko podobne, ako ho nosila vojačka v podaní Demi Moore v spomínanej akčnej snímke Ridleyho Scotta. Smithova manželka by preto mala mať podľa vtipkujúceho Rocka účasť v druhom diele istú.

Jada Pinkett Smith s manželom Willom Smithom.  Foto - TASR/AP

Na to sa Will Smith zdvihol zo sedadla, prišiel na pódium a v priamom prenose udrel Rocka cez tvár. To si ešte mnohí mysleli, že je to pripravená scénka. Smith sa však vrátil na svoje miesto a Rockovi stále nadával: „Neber si meno mojej ženy do svojej zas... huby!“ kričal cez celú sálu.

Smith a prejav na Oskaroch

Agentúra Reuters napísala, že nálada v Dolby Theatre sa náhle stala „ponúrou“. Viditeľne prekvapený Chris Rock ešte z pódia dodal, že tento moment vstúpi do dejín televízie.

Will Smith sa počas večera na pódium vrátil, došiel si pre Oscara za najlepší mužský výkon v hlavnej úlohe a predniesol emotívny prejav týkajúci sa rodiny. "Richard Williams bol urputným ochrancom svojej rodiny," vysvetľoval svoju reakciu Will Smith, ktorý získal Oskara za životopisný film Kráľ Richard: Zrodenie šampiónok, kde si zahral otca tenistiek Venus a Sereny Williamsových.

„Dúfam, že ma sem Akadémia ešte niekedy pozve,“ ukončil Smith svoju reč v narážke na predchádzajúce emotívne vystúpenie. Losangeleská polícia po skončení prenosu uviedla, že Willa Smitha zatiaľ nemieni pre čin vyšetrovať. Chris Rock totiž incident odmietol zaprotokolovať.