Mala to byť obyčajná oslava narodenín v pražskom klube Techtle Mechtle pre asi 17 ľudí. Stalo sa však z toho jedno z najväčších ohnísk nákazy koronavírusom COVID-19 v susednom Česku.

Nové prípady koronavírusu po oslave  

Hygienici dnes podľa Českého rozhlasu evidujú 109 prípadov nakazených a očakávajú, že to nie je konečné číslo. V karanténe je 270 ľudí. Všetci majú mierny priebeh choroby.

Najviac chorých je hostí klubu, sedem zamestnancov klubu a desiatky ľudí v rodinách a športových kluboch. Mnohí z hostí boli futbalisti či florbalisti.

Chorá totiž bola organizátorka oslavy. Zo 17 hostí oslavy nakazila 15 a tí chorobu šírili ďalej. 

Dievča o nákaze zrejme nevedelo. “Nemala v čase pobytu v klube žiadne príznaky,“ uviedla hlavná pražská hygienička Zdeňka Jágrová.

Pili z jednej nádoby a slamky

Hostia na párty podľa českých médií pili z jednej nádoby a rovnakej slamky. „V dnešnej dobe je divné, že pijú z jednej nádoby a podávajú si slamku bez toho, aby sa nejakým spôsobom chránili,” uviedla k tomu hygienička. K porušeniu pravidiel  v klube podľa nej nedošlo. 

Od začiatku epidémie sa v Česku nakazilo 2743 ľudí. Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch zaviedol v Prahe od polnoci z piatka na sobotu povinné nosenie rúšok na akciách nad 100 ľudí. Od pondelka bude možné robiť akcie len pre 500 ľudí a tie tisíc ako doteraz. Rúška budú povinné aj v nemocniciach, lekárňach a čakárňach.