Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová v utorok predstaviteľov afganského militantného hnutia Taliban vyzvala, aby dodržiavali záväzky a rešpektovali práva žien a dievčat, ako aj práva etnických a náboženských menšín v Afganistane a zdržali sa odvetných akcií. Informovala o tom agentúra AFP.

Taliban, ženy a dievčatá

Bacheletová v súvislosti so situáciou v Afganistane pod vládou islamistického hnutia Taliban vyjadrila hlboké znepokojenie. "Zásadnou červenou čiarou bude zaobchádzanie so ženami a dievčatami zo strany Talibanu a rešpektovanie ich práva na voľnosť, slobodu pohybu, vzdelávanie, sebavyjadrenie a zamestnanie podľa medzinárodných noriem v oblasti ľudských práv," uviedla Bacheletová na mimoriadnej schôdzke Výboru OSN pre ľudské práva o Afganistane.

Prečítajte si

Komisárka upozornila, že zásadným ukazovateľom záväzkov v oblasti ľudských práv bude "zaistenie prístupu ku kvalitnému stredoškolskému vzdelávaniu" pre afganské dievčatá. "Zodpovednosť je teraz plne na hnutí Taliban, aby tieto záväzky premenilo na realitu," dodala Bacheletová.

"Taliban dôrazne žiadam, aby prijal normy zodpovedného vládnutia a ľudských práv a pracoval na obnovení spoločenskej súdržnosti a zmierenia vrátane rešpektovania práv všetkých, ktorí počas desaťročí konfliktu trpeli," vyhlásila vysoká komisárka OSN pre ľudské práva.

Taliban porušoval ľudské práva

OSN ešte pred ovládnutím krajiny Talibanom upozorňovalo na prudký nárast civilných obetí počas uplynulých mesiacov. Bacheletová uviedla, že jej úrad zaznamenal hodnoverné správy o závažných porušeniach ľudských práv v oblastiach ovládaných islamistickým hnutím. Správy zahrňovali aj informácie o popravách bez súdneho procesu, obmedzovaní práv žien, bránení dievčatám v navštevovaní škôl a nábore detských vojakov.

"Porušovanie ľudských práv podkopáva legitimitu jeho páchateľov voči ľuďom i s ohľadom na regionálne a medzinárodné inštitúcie a ďalšie krajiny," upozornila Bacheletová. Schôdzka Výboru OSN pre ľudské práva sa koná v čase, keď sa americkí vojaci usilujú letecky evakuovať tisícky ľudí z afganskej metropoly Kábul po varovaní zo strany Talibanu, že evakuácie môžu pokračovať už len do 31. augusta. Masy ľudí sa naďalej zhromažďujú pred letiskom v Kábule, pripomína AFP.