V predchádzajúcom blogu som načrtla, aké je to, byť Slovenkou v európskych inštitúciách. Život v Bruseli, v hlavnom meste európskych politík, je pre mnohé z nás plný príležitostí a výziev, o ktorých vám rada porozprávam v nadchádzajúcich blogoch. Naši známi nám často hovoria, že rozprávaním o našej skúsenosti môžeme byť inšpiráciou aj pre ostatných. Či už pre tých, čo sa zaujímajú o informácie priamo z centra diania, alebo pre tých, ktorí by ako odborníci na medzinárodné otázky boli súčasťou tímov, ktorí ich posúvajú vpred.

 

 

Čím teda žijeme v týchto dňoch my, Slovenky v Európskej komisii? Už teraz pripravujeme na výzvy, ktoré nás čakajú v tomto roku. Brexit, európske voľby či schvaľovanie rozpočtu EÚ na ďalších sedem rokov určite významne ovplyvnia politické smerovanie Európy, a tým aj obsah našej práce. Budeme rady, ak sa Slováci a Slovenky u nás doma stanú čo najviac súčasťou tohto príbehu.

Čo nám teda do Nového roku želajú naše Slovenky žijúce v Bruseli?
 

  • “Otvorenú myseľ a oči. Ambicióznosť, ale zároveň schopnosť s pokorou oceniť pokrok, ktorý sa na Slovensku deje a veľa vecí, ktoré u nás fungujú lepšie než v iných krajinách.”

  • “Možnosť skĺbiť prácu s rodinou - to dokáže spraviť obrovský rozdiel pre všetky z nás.”

  • “Motivujúce pracovné podmienky oceňujúce váš talent. Nikdy nekončiace vzdelávanie. Medzinárodné prostredie plné milých a ochotných ľudí.”

  • “Menej závisti, slobodu vystúpiť z tradičnej šablóny, viac príležitostí zažiť krásu svetovej kultúry či medzinárodnej gastronómie.”

  • A ja k tomu pridávam: nikdy nezabudnúť na to, odkiaľ pochádzame. Bez ohľadu na to, kam nás život do sveta zavial, hľadajme spôsoby, ako byť hlasom silnej Európy u nás doma.

 

Naša práca v európskych inštitúciách prináša radosti aj starosti vyplývajúce z množstva kultúr, s ktorými spolupracujeme. Môže sa to zdať ako komplikovaný Babylon, ale ako sa vraví, cesta je cieľ. Práca v centre európskeho diania je veľmi obohacujúca životná cesta - inak by sme sa na ňu, pochopiteľne, nevydali. Prajeme to všetkým z vás, ktoré tiež túžite po poznaní, rôznorodosti a učenia sa od ostatných.

 A, samozrejme, ideálne je, ak popri putovaní na tejto ceste vieme vracať hodnotu naspäť domov. Mnohé z nás, Sloveniek v európskych inštitúciách, sa to snažíme robiť čo najviac ako sa dá. V mojom prípade je to napríklad prácou na opatreniach, ktoré podporujú elektronizáciu slovenskej verejnej správy. Pravidelne organizujem podujatia na prepájanie bruselských Sloveniek a chodím medzi slovenských študentov rozprávať im o kariérnych možnostiach v európskych inštitúciách. Aby sa náš vinš stal aj v roku 2019 skutočnosťou pre čo najviac talentovaných Slovákov.
 

Ak sa chcete dozvedieť viac o možnostiach práce na európskych politikách, určite sa mi ozvite. Práve pre vás pripravujem ďalší článok o tom, aké je to, byť hlasom mladej ženy zo strednej Európy v Európskej komisii.