V pätnástich sa už ako správny pubertiak začíname orientovať v hodnotách. Začína nám záležať aj na iných veciach, než na vlastných potrebách. Stále však váhavo a nerozhodne. Nie sme si úplne istí, či nás berú vážne a tak našu neistotu skrývame za hrané sebavedomie. A pritom by sme tak veľmi chceli, aby nás vážne brali! Zatiaľ sa však k Únii správame presne ako adolescenti k svojim rodičom - ak niečo chceme, poslúchame v rámci normy, ale vynášať smeti či pokosiť záhradu sa nám vonkoncom nechce. Rodičia sú väčšinou nekonečne trpezliví, no jednu vec nedokážu - nevedia svoje deti donekonečna ochraňovať samých pred sebou. Ani Únia to nedokáže, dôkazom je Brexit. Nezostáva nám nič iné, len dospieť a začať sa správať zodpovedne.

 

 

Štrngnime si pri urnách do Európskeho parlamentu

Pätnásť, to znamená občiansky preukaz a trestnoprávnu zodpovednosť. A oslavy, hodné dovŕšenia tohto významného jubilea. Áno, ohňostroje a prejavy sú fajn. Najdôstojnejším a najvýznamnejším prejavom úcty voči oslávencovi, ktorým je v tomto prípade naše partnerstvo s Úniou, je však niečo oveľa jednoduchšie, lacnejšie a efektívnejšie. Stačí prísť voliť. Je načase, aby sme si napravili reputáciu nezodpovedného fagana a zdvihli voličskú účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu z chvosta Únie na miesto, ktoré by dospievanie aspoň naznačovalo. Lebo ak chceme, aby nás v Únii brali vážne, mali by sme najskôr dokázať, že Úniu berieme vážne my.

 


Slovenky sa fotia pri soške Cikajúceho chlapca prezlečeného do slovenského kroja, 3. mája 2014 v Bruseli. Desiate výročie vstupu Slovenska do Európskej únie oslávili Slováci v centre Bruselu, kam priviezli ukážky slovenského folklóru, remesiel, jedál a výrobkov. Foto TASR - Radovan Stoklasa

 

Zodpovedný výber nie je raketová veda

Áno, orientovať sa vo fungovaní kolosu, ktorý združuje 28 štátov, je zložité. To, že na vnútroštátnej úrovni nehovoríme viac o tom, na čo nám Únia je a čo by sa stalo, keby sme v nej neboli, je veľká škoda a treba to zmeniť. Na to, aby sme prišli k volebným urnám 25. mája, však nemusíme byť euroodborníkmi. Volíme si zástupcov, ktorých úlohou je bojovať za naše záujmy a pretláčať v Únii pre Slovensko užitočnú legislatívu. Práca europoslancov je taká, akí sú oni. Ak vám zdá, že sú slovenskí europoslanci málo aktívni, či nekompetentní, môžete mať pravdu. Nie je to však chyba Únie, ale konkrétnych poslancov. Ak sa vám zdá, že aj na európskej úrovni by sme sa mali viac venovať riešeniu problémom školstva či udržateľnosti nášho priemyslu - hľadajte na kandidátkach ľudí, ktorí sa tomuto problému venujú a rozumejú mu. Kompetentnosť a skúsenosti sú totiž jednou z najúčinnejších zbraní proti demagógii.

 

(Autorka je kandidátkou do Európskeho parlamentu za koalíciu Progresívne Slovensko – Spolu, občianska demokracia)