Jednoduchá manipulácia s palivom, prikladanie bez práce a vzdialené ovládanie, bez toho aby ste sa museli zdvihnúť z pohovky. To sú hlavné lákadlá, prečo uvažovať o automatických kachliach. Čím sa líši automatický kotol alebo kachle na pelety od klasických krbov a kachlí na drevo? Rozdiely sú veľké a viditeľné už na prvý pohľad.

Kachle s displejom a diaľkovým ovládaním

Kachle na pelety dopĺňa inteligentná riadiaca jednotka, ktorá reguluje priebeh kúrenia a chod ventilátora. Od zapálenia až po vyhasnutie – všetko prebieha riadene a na stlačenie tlačidla. Môžete zabudnúť na prípravu triesok alebo rozkurovanie ohňa. 

Vykurovanie sa spína a automaticky upravuje podľa požadovanej teploty v miestnosti. Ak potrebujete zmeniť nastavenie, môžete použiť diaľkové ovládanie alebo dotykový displej na kachliach,“ upresňuje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP, ktorá vyrába kotly a kachle už dlhé roky.

Pelety sa rozhoria v kachliach vďaka podpaľovacej patróne. Potom stačí len nastaviť požadovanú teplotu na displeji. Dotykový displej umožňuje vyberať z piatich stupňov aktuálneho výkonu. Vďaka rýchlemu ohrevu vzduchu sa teplota v miestnosti v krátkom čase dostane na úroveň, ktorú si nastavíte.

Automatická prevádzka kachlí

Zásobník na pelety v kachliach od OPOP pojme 35 kilogramov paliva, čo zabezpečí 3 dni samočinnej prevádzky. Čo dokážu peletové kachle automaticky?

  • Dopravujú pelety zo zásobníka na rošt horáka,

  • udržujú požadovanú teplotu v miestnosti,

  • fungujú podľa uloženého rozvrhu (denný alebo týždenný),

  • naštartujú vykurovanie alebo ho ukončia podľa vašich požiadaviek.

Vysoká účinnosť pre menšiu spotrebu paliva

Peletové kotly aj kachle môžu v rodinných domoch poslúžiť ako ideálny doplnkový zdroj kúrenia alebo na prechodové obdobia na jar a jeseň. „Rozsah tepelného výkonu sa pohybuje od 2,6 do 6,5 kW. Svoje miesto tak nájdu v modernej novostavbe aj staršom dome,“ dopĺňa Ing. Boczek. 

Vysoká účinnosť kachlí a kotlov spolu s nízkou spotrebou peliet zaistia úspory nákladov na kúrenie

Pelety sú síce drahšie než palivové drevo, ponúkajú však vyšší komfort pri manipulácii a skladovaní. 15-kilogramové vrecia jednoducho uložíte v suchom prostredí a podľa potreby sypete palivo do kachlí. Pelety nemusia vysychať a majú hneď z výroby ideálnu vlhkosť. Nehrozí teda poškodenie kachlí alebo spalinovej cesty.

Foto - Shutterstock

Dizajn a bezpečnosť bez kompromisov

Kachle sú obložené akumulačným kameňom, ktorý predlžuje vyžarovanie tepla do miestnosti. V OPOP ponúkajú dva farebné varianty (sivý serpentine a béžový sandstone) a na zákazku je možné objednať si ďalšie štyri farby kameňa tak, aby sa hodil do každého interiéru. 

Údržba a čistenie sú tiež jednoduché a nemusia vám robiť starosti. V kachliach funguje systém automatického čistenia horákovej misky počas prevádzky vďaka ventilátoru. Navyše pelety nechávajú len malé množstvo popola, ktorý sa zbiera do ľahko vyberateľnej nádoby. „Aj sklo zostáva čisté vďaka premyslenému obtekaniu vzduchu okolo dvierok,“ upresňuje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP.

Foto - OPOP

Inštalácia ešte pred zimou

Pri inštalácii je nutné dodržať predpísané bezpečnostné zóny spredu a zboku kachlí, v ktorých nesmú zostať horľavé materiály. Nevyhnutná je aj nehorľavá podlaha alebo podložka s dostatočnou nosnosťou. Hĺbka kachlí OPOP je len 40 centimetrov, takže zbytočne nezaberajú priestor v miestnosti

Kachle na pelety nepotrebujú žiadne stavebné úpravy ani obmurovky, takže po vybalení zo škatule sú rovno pripravené na inštaláciu a pripojenie ku komínu. „Zapojenie by mal urobiť vyškolený odborník a pred uvedením do prevádzky je nutná revízna kontrola spalinovej cesty a pripojenie kachlí,“ dopĺňa Ing. Roman Boczek z OPOP.

Potom vám už nič nebráni užívať si v obývačke alebo jedálni príjemné teplo a pohľad na horiaci plameň.