Aqua baby, alebo „plávanie“ pre bábätká nie je plavecký kurz pre najmenších. Pre dlhoročnú inštruktorku dojčiat, batoliat a detí do 3 rokov Moniku Zemanovú je to spôsob, ako sa naučiť láske, rešpektu - k vode, k rodičom i k samotnému dieťatku. Kurzy, ktoré už roky vedie vníma ako terapiu, počas ktorej sa najmenšie deti učia láske k vode.

Monika Zemanová pláva od 4 rokov 

“Mnohí rodičia si to zamieňajú s plaveckými kurzami, kde deti naučíme napríklad kraula a vychováme z nich plaveckých šampiónov. Ale v našich kurzoch ide o základnú plaveckú gramotnosť. Aby detičky vedeli pokojne ležať na vode, čo je základ plávania, aby si ľahli na chrbátik, vedeli uvoľniť dýchacie cesty, lebo tým sa vedia aj zachrániť,” hovorí pre Ženy v meste Monika Zemanová, ktorá už 13 rokov vedie vlastný klub Aqua baby klub Mobik.

Ona sama žije s vodou od malička. S plávaním začala, keď mala 4 roky. “Dostala ma k tomu moja mamina, s ktorou sme chodili na bazén, pretože môj brat robil vodné pólo. A tak jej raz navrhli, nech ma nechá plávať a zistili, že som nesmierny talent,” hovorí Monika Zemanová.

Začala pretekať a vyhrávala, v juniorskom veku bola v stredisku vrcholového športu, ktorý podporoval talenty. Chceli ju na športovú strednú školu do Prahy, ale v tom čase otvorili v Bratislave prvé športové gymnázium na Ostredkovej, zamerané na tri športy: atletika, gymnastika a plávanie.

Monika Zemanová v bazéne. Foto - Aqua baby klub Mobik

“To rozhodlo. Boli sme úplne prvá trieda éry športového gymnázia v Bratislave - boli sme taká raritná trieda. Štúdium bolo prispôsobené tréningom, aj vyučovacie hodiny sa volili tak, aby sme zvládli učiť sa hneď po tréningu,” spomína si.

Monikina mama stála nielen na začiatku jej úspešnej plaveckej kariéry. Aby mohla byť pri športovom raste svojej dcéry, urobila si rozhodcovský kurz. “Dnes má 78 rokov a je aktívna rozhodkyňa na pretekoch. Pozná celé generácie plavcov a plavkýň a oni poznajú ju. Idú zemanky, zvykli nám hovoriť,” smeje sa Monika Zemanová, keď s láskou hovorí o svojej mame -  Gitke Zemanovej.

Monika Zemanová pretekala až do svojich 18 rokov, potom skončila s aktívnym plávaním a chvíľu robila diaľkové plávanie. “Plávala som 10 až 20 kilometrov, aby som ostala pri vode, bez ktorej som nevedela žiť. Potom som sa vydala,  mala som dcéru a plávanie šlo bokom,” hovorí. Nie však nadlho.

Baby plávanie v Bratislave

Počas materskej dovolenky ju oslovil známy, ktorého poznala cez plávanie. “Alex založil prvý baby klub na Slovensku - Alva. V Čechách  baby „plávanie“ fungovalo už dlhšie. Od nich sme mali didaktiku, ale celé to ide z Ameriky, tzv. help systém. Pomáhala som mu asi 4 roky ako inštruktorka. Urobili sme si neskôr vlastnú metodiku a tá naša sa kopírovala. A ja som neskôr v rovnakom bazéniku na Pasienkoch odštartovala vlastný klub Mobik,” spomína si Monika Zemanová.

Cesta k vlastnému baby klubu nebola jednoduchá, ani rýchla. Monika Zemanová vystriedala niekoľko bazénov, kde pomáhala rozbiehať plávanie pre najmenších v Bratislave. Keď v poslednej práci dostala výpoveď, musela sa rýchlo rozhodnúť, čo bude robiť ďalej. “Bola som rozvedená, mala som 3 deti a žila som v prenajatom byte. Mala som vtedy 38 rokov,” spomína si. Hovorí, že u nej rozvod zafungoval ako veľký spúšťač zmien.

Monika Zemanová vo svojom Aqua baby klub Mobik.  Foto - archív MZ

“Dostala som takú energiu, že napriek tomu, že som vychovávala tri deti a stavala dom, rozhodla som sa postaviť sa na vlastné nohy,” hovorí. “Keď máš v sebe silné rozhodnutie, že svoj život chceš zmeniť, tak to nesmierne funguje. Nevedela som, čo presne budem robiť: vedela som, že milujem deti a vodu, vedela som, kde mám srdce,” vysvetľuje so zápalom.

V roku 2009 založila Aqua baby klub Mobik. Mala na to len dva mesiace, teda čas, keď jej bežala výpovedná lehota. “Totálne som sa zmobilizovala. Oživila som eseročku, zohnala nájom, nakúpila pomôcky, vytvorila názov a logo  - a od septembra sme začali plávať. V tom istom čase otvorili v rodinnom dome rovnaké kurzy, čo ma vydesilo - ale mala som okolo seba ľudí, čo vo mňa verili. Prišli mi do cesty ľudia, ktorých som potrebovala a mali podobnú energiu ako ja. To rozhodlo, že sme uspeli,” hovorí.

Kurzy zbavia bábätká strachu z vody

Podľa nej sú plavecké kurzy pre bábätká častokrát viac o rodičoch ako o detičkách. “Vo vode si rodičia často preveria vzťah k deťom. Napríklad rodičia neplavci, niektorí sa boja vody, hoci dočiahnu na dno a majú istotu hĺbky vody v bazéne, musia zabojovať s tým, aby to nepreniesli na deti,” hovorí.

Deti sa podľa nej potrebujú zbaviť strachu a obáv z vody. “Väčšina detí má zlé návyky, čo sa týka vody:  keď dáš dieťaťu sprchu nad hlavu a držíš mu ju nad hlavou, to je ako keby si ho topila. Deti to tak vnímajú - nemajú to radi, lebo ich nikto nenaučil, že majú zadržať dych. Pritom stačí, aby čas, ktorý preteká voda cez tvár, sa postupne predlžovala” vysvetľuje Monika Zemanová.

Monika Zemanová vedie svoj klub 13 rokov a stále o svojej práci hovorí so zápalom a nasadením. Často skloňuje slovo rešpekt - rešpekt k vode, rešpekt k rodičom i k deťom. Nevníma dieťatko v bazéniku jednostranne, sleduje aj ako sa vyvíja, ako reaguje, ako funguje vzťah rodič a bábätko.

“Moje inštruktorky majú zodpovedajúce vzdelanie, absolvujú špeciálne školenia. A tak vieme pomôcť mamičkám aj v rámci rehabilitácie - vieme z praxe postrehnúť, ak je tam nejaká odchýlka vo vývoji. Keď dieťa napríklad plače na bruchu a neviem sa dať na štyri, vzpriamiť sa z lakťov, my už spozornieme a vieme poradiť,” vysvetľuje Monika Zemanová, ktorá je povolaním rehabilitačná sestra a  inštruktorka IAIM Slovensko (International Association of Infant Massage), čo je Slovenská asociácia masáží dojčiat.

Hoci majú vo vode metodiku, nesnažia sa ju dodržiavať striktne, každé dieťatko je iné a to zohľadňujú. “Hoci bábätko do jedného roka nerozpráva, vníma a nasáva, čo sa okolo neho deje, preto je správanie k nemu veľmi dôležité - z našej strany, aj zo strany rodiča,” hovorí Monika Zemanová.

Nenútené zanorenie detí

V kurze používajú metódu nenúteného zanorenia detí , nepoužívajú signálové zanáranie. “Naše dojčatá májú hlavičku nad vodou a nikdy sa nedostane do situácie, že by ho niekto nútil dať ju pod vodu,” dodáva.

Klub Moniky Zemanovej má dnes širokú ponuku: kurzy pre deti od 4 mesiacov do 6 rokov, masáže pre bábätká, cvičenie pre tehotné, aj letné plavecké škôlky, či predplavecké prípravy pre deti od 4 rokov. Cez viac ako 3000 kurzov im už prešlo skoro 13-tisíc detí a 5300 rodičov.

Tím Aqua baby klub Mobik.  Foto - Aqua baby klub Mobik

Za 13 rokov sa podľa nej vzťahy medzi rodičmi a deťmi zmenili. Mamičky sú staršie a výchova benevolentnejšia. “Ale úplne úžasná zmena pre mňa za tie roky sú otcovia: chodia na kurzy, venujú sa detičkám. Muži nám zoženšteli, čo je však z pohľadu rodičovstva úžasné. Dokážu sa postarať, prejaviť emócie a lásku. Soboty  sú kurzy, kde máme v bazéne len oteckov - do väčšej šatne vtedy idú  ocinovia a do menšej maminky,” opisuje Monika Zemanová.

Podnikanie v pandémii

Nadšenie nestratila, hoci pandémia naozaj preverila jej podnikanie. “Prvých nás zatvárali a ako posledných nás otvárali. Na aqua baby plávanie zabudli. Napriek tomu, že vyhláška 308/2012 MZSR § 7 uvádza 5 druhov bazénov - keď prišiel covid, to neboli ani bazény, ale všetko boli kúpaliská. My sme malé súkromné prevádzky, čo spočiatku nezohľadňovali. Pasienky (50m bazén) neotvoríte so 6 ľuďmi, ale nás áno,” vysvetľuje Monika Zemanová, ktorá s úradmi počas pandémia covidu komunikovala z pozície podpredsedníčky Asociácie vodné deti Slovensko.

Straty bude vo svojom klube doháňať ešte niekoľko rokov. “Ustáli sme to len vďaka dobrým vzťahom s prenajímateľom. Niekoľko baby klubov vďaka covidu ukončilo prevádzky, tri napríklad v Bratislave.

Keď bola Monika Zemanová malá, nič také ako kurzy pre bábätká nefungovali. Urobila však zásadne veľa pre to, že dnes na Slovensku bežne fungujú. Aj preto, že nadšená plavkyňa a bývalá juniorská reprezentantka v plávaní priniesla do svojej vodnej školičky vzácne vlastnosti:  “Vzťah k vode, rešpekt, ľudskosť, bezpečnosť, lojálnosť a lásku.  A to som ešte narodená v znamení ryby,” smeje sa.

Baby masáže a práca s deťmi

Lásku k vode majú v rodine. Monika vedie svoj „plavecký“ klub, jej mama robí stále rozhodkyňu na plaveckých pretekoch a mladšia z dcér Nela je inštruktorka v Mobiku a naviac učí plávať s monoplutvami (Mermaiding - plávanie v štýle morských panien - poz.red.).

Monika Zemanová na prednáške o baby plávaní.   Foto - archív MZ

“Pre mňa to ani po rokoch nie je práca - je to krásna energia. Z vody som sa už síce stiahla, ale venujem sa manažérskej práci, školeniam, prednášam, učím budúce inštruktorky. Vediem kurzy baby masáží,” hovorí Monika Zemanová, ktorú ste už mohli s jej profesiou vidieť v Inkognite, na RTVS či v Markíze. Aj tak si so svojím 6-členným tímom najviac užíva pozitívne reakcie rodičov.

“Napríklad po týždni letného tábora - keď sa dieťa bálo a zrazu leží na vode a užíva si to, alebo feedbacky, ktoré mamičky dávajú na sociálne siete, či priamo nám do správ a mailov - sú to pre mňa obrovské dobíjače energie. Milujem prácu s deťmi a prikladám veľkú dôležitosť profesionalite výučby,”dodáva Monika Zemanová.