Po horúcich dňoch dnes čakajú celé územie Slovenska, hlavne východnú časť, intenzívne búrky. Prinesú krupobitie i prívalový dážď, vyskytnúť sa môže aj silný nárazový vietor.

Búrky s prudkým lejakom

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) už vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami, informuje o tom na svojom webe. Trvá od 12.00 h do štvrtka (20. 7.) 12.00 h.

Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za polhodinu, s nárazmi vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

Možné sú aj väčšie krúpy

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ uviedli podľa iMeteo meteorológovia. Vytvárať sa môžu aj supercely a priniesť veľké krúpy. Počasie čiastočne ovplyvní rozsiahly búrkový systém nad Alpami, informuje ústav na sociálnej sieti.

“Búrkový systém čiastočne ovplyvní počasie aj u nás. Na jeho severnom okraji sa totiž vytvorila búrka, ktorá sa odkláňa od smeru systému viac vľavo (môže ísť o supercelu a tzv. left-mover), a teda onedlho postúpi aj na Podunajskú nížinu. Výrazne zosilnela, a sú tak pravdepodobné aj väčšie krúpy, no aj silný nárazový vietor a prívalový dážď,” uvádza.