Prvý podcast si vypočulo či pozrelo viac ako 10-tisíc ľudí. Viedli ho dve političky, ktoré viackrát opakovali, že spolu dokážu diskutovať, aj keď nemajú rovnaký background, nie sú jedna veková kategória, nemajú rovnaké názory na niektoré témy a ešte donedávna sa nepoznali ani osobne.

Europoslankyňa, dlhoročná politička a bývalá členka strany SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová (45) a poslankyňa, súčasná členka SaS a nováčik v politike Vladimíra Marcinková (30) spolu vedú podcast Mimo záznam s podtitulom bez pretvárok a naučených fráz.

Marcinková o novom podcaste

“Ja som diplomat, vždy sa aj kritiku snažím formulovať s citom. Lucia kritiku formuluje priamo. Aj v tomto je naše spojenie zaujímavé, sme dve rôzne političky a ženy a mňa toto naše prelínanie názorov a spôsobu komunikácie veľmi baví,” opísala atmosféru Vladimíra Marcinková.

Reakcie na prvý diel boli veľmi pozitívne. “Ľudia ocenili otvorenosť, s ktorou sme popisovali naše politické aj životné zážitky,” povedala pre Ženy v meste Vladimíra Marcinková. V prvom dieli veľa hovorili o vzťahu mezi ženami voličkami a ženami političkami.

Ďuriš Nicholsonová aj Marcinková sa zhodli, že ženy majú od žien oveľa vyššie očakávania. Obe si to zažili ako političky, ale aj ako mamy, ktoré sa starali o svoje deti popri práci v parlamente. Zhodli sa, že spôsob života, aký vedie predseda parlamentu Boris Kollár, by žene v politike neprešiel.

“Ako spoločnosť veľmi potrebujeme, aby sa ženy v boji za svoje priority a témy spojili. A jedným zo spôsobov je, že ženy voličky budú podporovať ženy političky, ktoré tieto cieľe presadzujú. Nemôžeme sa sťažovať na postavenie žien v spoločnosti, ak pre zlepšenie stavu neurobíme spoločne viac,” povedala nám k tomu Marcinková.

Opýtali sme sa jej, či ju nedemotivuje, keď politička Romana Tabak púta viac mediálnej pozornosti (hoci aj negatívnej) ako žena v politike, ktorá presadí dobrý zákon. “Tento druh pozornosti, ktorý sa dostáva Romane Tabak, nie je niečo, čo by som ako politička chcela zažiť. Ja sa na vlne zosmiešňovania Romany Tabak určite viezť nebudem, je to pre mňa matka, žena, bez ohľadu na to, akých excesov sa dopustila, bolí ma, ak je akákoľvek žena terčom posmechu. Kritika je niečo úplne iné, tá sa dá robiť vecne,” povedala Marcinková.

Ďuriš Nicholsonová o odchode z politiky

Liberálna politička Ďuriš Nicholsonová aj konzervatívna politička Marcinková sa už v politike stretli s tvrdou kritikou či hejtami, ale aj vyhorením a únavou z toho, že nedokážu presadiť potrebné zákony. Marcinková opisovala svoj 8-mesačný boj za návrh zákona, podľa ktorého má dieťa v nemocnici sprevádzať rodič. Ďuriš Nicholsonová v podcaste naznačila, že zvažuje odchod z politiky.

“Popisujeme pravdivý obraz politiky, a ten často nie je lichotivý, ale tiež hovoríme o tom, že kým budú tí, ktorí chcú politiku kultivovať v menšine, obraz politiky nezlepšíme. A to verím, je pre mnohých motiváciou, byť súčasťou zmeny,” odpovedala Marcinková na našu otázku, či podcast nebude skôr odrádzať od vstupu do politiky.

Političky a súkromie

Obe političky hovorili v podcaste aj o svojom súkromí. Ďuriš Nicholsonová opisovala ako s prvým manželom, investigatívnym novinárom Tomom Nicholsonom, v rodine so strachom prežívali kauzu Gorila. Marcinková hovorila o náročnom vzťahu na diaľku s manželom, ktorý ako hokejista pôsobí v Česku.

“Svoj život aj prácu sa snažím žiť a robiť tak, aby som nikdy nič nemusela skrývať, a aby som mohla ľudí pustiť do svojho súkromia a uvažovania bez cenzúry. Nežijem dokonalý život, nie som bezchybná, ale to, čo hovorím, je pravda a za žiadne naučené floskuly sa neskrývam,” odpovedala Marcinková na otázku, či sa informácie zo súkromia neobrátia proti nej.

Podcast Mimo záznam, ktorý si môžete vypočuť, ale aj pozrieť na youtube kanáli, vedú dve ženy, ale nechcú ho definovať ako ženský podcast. Osloviť má ženy i mužov. A necielia primárne na politikov či političky.

“Nebránime sa pozvať medzi nás aj politikov, ale zatiaľ sme tak neurobili. Ako dve političky určite v každej téme dávame otázky, ktoré majú presah aj do politiky, ale tento podcast presahuje naše politické kariéry. Cieľom je prinášať otvorené rozhovory so zaujímavými ľuďmi,” vysvetlila Marcinková.

Druhý podcast by mal vyjsť už tento týždeň. “V ďalšom dieli bude hosťka, ktorá dlho zvažovala či pozvanie prijme, lebo si veľmi stráži svoju identitu, z toho dôvodu nebude podcast ani vo video formáte, iba vo zvukovom formáte. Myslím si, že ten rozhovor bude veľmi jedinečným tématicky, aj s ohľadom na hosťku,” dodala Marcinková.