Týždeň po komplikovanom pôrode prišla do parlamentu, aby hlasovala proti zákonu, ktorým by ženám skomplikoval rozhodovanie o tom, či môžu ísť na potrat. Koncom septembra však parlament nedokázal o zákone Anny Záborskej rozhodnúť, viackrát nebol uznášaniaschopný a hlasovanie odložili na október. 

Marcinková sa na hlasovanie nechystala

Včera sa poslankyňa Vladimíra Marcinková (Za ľudí) do parlamentu nechystala. Stále má šestonedelie a o interrupciách sa hlasovať nemalo. “Keď som sa o tretej popoludní dozvedela, že sa v tichosti a nenápadne na večerný plán hlasovania dostal interrupčný zákon, nevedela som, čo robiť. S malou som bola sama. Dve hodiny do hlasovania. Manžel v Česku, mama aj svokra na východe. Chcem ísť zahlasovať, ale kam ju dám. Do parlamentu s ňou nemôžem, lebo korona. Akurát revala ako pavián, a ja si hovorím, kašlem na to. Veď som si povedala, že 6nedelie budem doma, pri nej. Čo zmôže jeden hlas. Nemám šancu stihnúť nakojiť ju, prebaliť, prezliecť, uspať, seba upraviť. Nejdem. Budem doma a basta,” napísala Marcinková na sociálnej sieti. 

Rozhodol jediný hlas

Napokon išla, s pomocou svojho asistenta vyniesla kočík do parlamentu a dúfala, že hlasovanie bude trvať hodinu. “Dnes to ako na truc trvalo tri hodiny. Ale dieťa to vydržalo. Ešte nikdy mi popoludní tak dlho nespala. Asi chcela dať mame lekciu, že jeden hlas, môže niekedy lámať palicu, a nemám sa vopred vzdávať. Zapamätám si to Lina,” napísala Marcinková.

Prístup k interrupciám sa na Slovensku meniť nebude. Poslanci a poslankyne včera po chaotickom rokovaní neschválili návrh Anny Záborskej (OĽANO) na zmenu zákona, ktorá by sprísnila prístup ženám k interupciám. Rozhodol o tom jediný hlas.

Poslanecký klub vládnej strany Za ľudí zákon nepodporil. Z jedenástich poslancov a poslankýň boli siedmi proti, dvaja za, dvaja neboli prítomní. Podpredseda strany Juraj Šeliga v septembri zákon podporil. Vysvetľoval to príbehom svojej mamy, ktorá ako 17-ročná študentka otehotnela, ale nešla na potrat, čím mu dala život. Včera Šeliga za zákon nehlasoval.