Vďaka internetu je dnes podnikanie jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. V priebehu niekoľkých minút dokážete nájsť návody, ako si založiť živnosť alebo spoločnosť s ručením obmedzeným, ako si vytvoriť web, nájsť dodávateľov či spustiť marketing. Celý biznis viete riadiť z vášho počítača a môžete pracovať z akéhokoľvek miesta na Zemi. Stačí vám prístup k internetu.

Znie to ako sen? Poradíme vám, ako ho pretaviť do reality.

Založte si živnosť alebo s.r.o.

Aby ste mohli začať legálne podnikať, v prvom rade si musíte založiť živnosť alebo spoločnosť s ručením obmedzeným. To však nie je žiadna prekážka. Na Slovensku totiž pôsobia firmy, ktoré založia s.r.o. alebo živnosť za vás. Stačí vyplniť na webe niekoľko údajov a zvyčajne o niekoľko dní už môžete oficiálne podnikať.

Ak začínate v malom, odporúčame podnikať na živnosť. Jej založenie je rýchlejšie a lacnejšie ako s.r.o. Nehovoriac o tom, že ak využijete uplatňovanie nákladov formou paušálnych výdavkov, nemusíte riešiť komplikované účtovníctvo alebo najímať účtovníka. Stačí, keď si budete viesť jednoduchú evidenciu v Excel tabuľke.

Nápady na online podnikanie v roku 2023

Existuje veľa možností, ako podnikať z pohodlia domova v roku 2023.

Založenie e-shopu

Máte nápad na skvelý produkt, ktorý by pomohol mnohým ľuďom? Chceli by ste si založiť vlastnú značku oblečenia, výživových doplnkov či produktov pre domácich miláčikov? Stačí si vytvoriť e-shop, nájsť dobrých dodávateľov a začať s marketingom.

Založenie e-shopu dnes nie je tak drahé a náročné ako v minulosti. Existuje veľa poskytovateľov, ktorí ponúkajú predpripravené riešenia. Vy si už len sami upravíte výzor internetového obchodu podľa vašich predstáv. Moderný e-shop vás tak bude stáť len pár desiatok eur mesačne.

Nezabúdajte: Ak sa rozhodnete založiť e-shop, musíte si pripraviť väčší balík peňazí na zakúpenie produktov a marketing. V prípade, že nemáte dostatok vlastných zdrojov, môžete na financovanie použiť bezúčelový úver. Aby ste mali istotu, že získavate naozaj výhodnú pôžičku, porovnajte si online ponuky viacerých bánk.  

Online marketing

Nechcete začínať podnikanie, ktoré si vyžaduje vyššiu vstupnú investíciu? Potom môžete ponúkať online marketingové služby. Samozrejme, aby ste mohli začať, musíte mať aspoň základné zručnosti a skúsenosti. Celkom rýchlo ich však nadobudnete na rôznych online kurzoch marketingu. Výhodou je, že mnohé sú dostupné aj úplne zadarmo.

Ak sa považujete za kreatívnu osobu, venovať sa môžete napríklad grafickému dizajnu, úprave fotografií alebo tvorbe 3D vizualizácií interiérov či produktov. Ide vám písanie? Začnite sa vzdelávať v oblasti copywritingu. Bavia vás sociálne siete? Staňte sa social media manažérom alebo tvorcom obsahu. Pokiaľ máte radi prácu s dátami, možno vás bude baviť nastavovanie reklamných kampaní v Googli a na sociálnych sieťach.

Tvorba online kurzov a e-bookov

Považujete sa za experta v nejakej konkrétnej oblasti? Môžete začať vytvárať online kurzy alebo e-booky. V dnešnej dobe sa tešia veľkej obľube najmä online video-kurzy, za ktoré sú ľudia často ochotní zaplatiť aj niekoľko desiatok eur.

Výhodou tohto biznisu je skutočnosť, že keď raz vytvoríte kvalitný e-book alebo online kurz, ľudia si ho budú kupovať niekoľko mesiacov, možno aj rokov. Na začiatku musíte investovať veľa času a úsilia do vytvorenia kvalitného obsahu, no následne si po dlhú dobu môžete užívať pekný pasívny príjem.

Praktický tip: Ak chcete naplno rozbehnúť svoje podnikanie v oblasti e-bookov alebo kurzov, vyskúšajte tvoriť obsah aj po anglicky. Budete tak môcť osloviť násobne väčšiu cieľovú skupinu ako keby ste ho vytvárali len v slovenčine.  

Vlastný blog

Vďaka vlastnému blogu sa môžete každý deň venovať tomu, čo vás baví a dostanete za to zaplatené. Je len na vás, či spustíte blog o varení, kráse, zdravom životnom štýle, domácich miláčikoch, športe, alebo inej téme, ktorá vás baví. Keď budete vytvárať kvalitný obsah, viete rýchlo získať množstvo fanúšikov. Následne dokážete speňažiť blog formou platených reklám alebo affiliate marketingu.

Blog pritom nemusí mať len klasickú písanú podobu. Zarábať môžete aj tvorbou videí na YouTube, prípadne vytváraním obsahu na sociálne siete.