Poľské organizácie na ochranu práv žien vyzvali v utorok na ďalšie protesty po tom, ako v Poľsku pre prísny interrupčný zákon zomrela tehotná žena, ktorej bol odopretý umelý potrat, informovala agentúra DPA.

Aktivisti za reprodukčné práva tvrdia, že žena je prvou osobou, ktorá zomrela v Poľsku v dôsledku minuloročného rozhodnutia ústavného súdu, po ktorom náleze boli v krajine de fakto zakázané interrupcie.

Tehotná ženy zomrela

Zmienená žena bola v 22. týždni tehotenstva, keď ju hospitalizovali v nemocnici v meste Pszczyna, pretože jej odtiekla plodová voda. Podľa miestnych médií sa lekári po odtečení plodovej vody rozhodli počkať, kým plod zahynie, namiesto toho, aby žene vykonali interrupčný zákrok. Plod v tele ženy napokon aj naozaj zahynul, pričom žena krátko po tom zomrela na septický šok.

Protesty v uliciach

Do ulíc niekoľkých poľský miest už v pondelok vyšli stovky demonštrantov, ktorí pokladajú za príčinu smrti ženy prísny poľský interrupčný zákon. Mnohí zapaľovali na jej počesť sviečky pre budovou poľského ústavného súdu, ktorý vlani zrušil takmer všetky výnimky z interrupčného zákona, čím takmer úplne zakázal vykonávanie interrupcií v Poľsku.

Riaditeľ nemocnice, v ktorej žena zomrela, poprosil verejnosť, aby nevynášala unáhlené súdy nad konaním lekárov. Ženinu smrť v súčasnosti vyšetruje poľská prokuratúra.