Po šoku, ktorý v Spojených štátoch vyvolalo rozhodnutie Najvyššieho súdu zrušiť ústavné právo na interrupcie, čím umožnil jednotlivým štátom umelé prerušenie tehotenstva zakázať, majú ženy opäť šancu na dostupnú antikoncepciu.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) odobril predaj prvej voľne dostupnej antikoncepčnej tabletky v USA

USA: Hormonálna antikoncepcia bez predpisu

"Toto je neuveriteľný moment," povedala podľa ZDF Kelly Blanchardová, prezidentka americkej neziskovej organizácie Ibis Reproductive Health, ktorá sa zasadila o schválenie.

Úrad FDA schválil voľnopredajnú antikoncepčnú tabletku s názvom Opill od írskeho výrobcu Perrigo. Táto hormonálna antikoncepcia bude bez lekárskeho predpisu dostupná v lekárňach, a bude ju možné kúpiť v potravinách, supermarketoch aj na internete, a to bez vekového obmedzenia. Jej dostupnosť ovplyvní aj cena, ktorá ešte nie je známa.

Najpoužívanejšia metóda antikoncepcie v USA

Voľnopredajné antikoncepčné tabletky sú schválené v mnohých krajinách, v USA si tabletka doteraz vyžadovala lekársky predpis. Antikoncepčná tabletka je najpoužívanejšou metódou antikoncepcie v Spojených štátoch.

"Myslím si, že toto prichádza v skutočne kľúčovom čase pre našu krajinu," uviedla Shoshana Ungerleider, americká lekárka špecializujúca sa na internú medicínu.

Lekárske združenia a skupiny na ochranu zdravia žien už desaťročia presadzujú širší prístup k antikoncepcii. Upozorňujú, že približne 45 percent zo šiestich miliónov tehotenstiev v USA ročne je neplánovaných. Väčšie prekážky pri získavaní aj vyzdvihovaní antikoncepcie na predpis pritom uvádzajú tínedžerky či ženy inej ako bielej farby pleti alebo s nízkymi príjmami.

Problémy, s ktorými sa ženy stretávajú, môžu zahŕňať napríklad zaplatenie návštevy u lekára, získanie voľna v práci či nájdenie niekoho na stráženie potomka.

Nedávna štúdia podľa CNN ukázala, že v posledných rokoch je pre americké ženy ťažšie získať širší prístup k službám reprodukčnej zdravotnej starostlivosti – ako sú rutinné vyšetrenia a kontrola pôrodnosti.

Približne 45 percent žien zažilo v roku 2021 aspoň jednu prekážku v poskytovaní služieb reprodukčnej zdravotnej starostlivosti, čo je o 10 percent viac ako v roku 2017. Takmer 19 percent uviedlo v roku 2021 aspoň tri prekážky, oproti 16 percentám v roku 2017.

Hormonálna antikoncepcia na Slovensku

Hormonálna antikoncepcia je na Slovensku viazaná na lekársky predpis. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií užívalo v roku 2020 antikoncepciu 176 532 Sloveniek, z toho až 135 666 sa spoľahlo na hormonálnu antikoncepciu (HAK) a 37 130 žien malo zavedenú vnútromaternicovú antikoncepciu. Zvyšných 3 736 žien využívalo iný druh ochrany pred otehotnením.