Uznávaný gynekológ, pôrodník a prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky v ružinovskej nemocnici Jozef Záhumenský je novou posilou mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) pre oblasť pôrodníctva pred septembrovými parlamentnými voľbami.

„Hlavný dôvod, prečo som prijal pozvánku do politického súboja, bol ten, aby som dvihol úroveň pôrodníctva. Ovplyvňuje to zdravie detí a demografický vývoj,“ vyhlásil Záhumenský.

Záhumenský je proti sprísneniu interrupcií

Nového člena hnutia predstavila počas pondelkovej tlačovej konferencie podpredsedníčka PS Lucia Plaváková. "Dlhoročnou snahou Záhumenského je priblíženie slovenského pôrodníctva čo najviac k západným štandardom a zvýšenie kvality poskytovaných pôrodníckych služieb u nás," uviedla Plaváková.

Svojím vstupom do politiky chce Záhumenský priniesť do legislatívy pohľad založený na vedeckých faktoch a odbornej praxi, ktorý podľa jeho slov pri tvorbe zákonov neraz chýba.

Jozef Záhumenský, ktorý dlhodobo kritizuje stav slovenského pôrodníctva, je proti sprísneniu interrupcií na Slovensku a podporuje zavedenie tzv. interrupčnej tabletky. Chce tiež zjednodušiť prístup ku antikoncepcii. Podľa podpredsedníčky PS Lucie Plavákovej sa pod Záhumenského vedením stala ružinovská pôrodnica najvyhľadávanejším pracoviskom svojho druhu.

Záhumenský pripravoval program pre pôrodníctvo

"PS som si vybral, lebo je stranou odborníkov, ktorých podporujú predovšetkým mladí ľudia, ktorých sa práve témy reprodukčného zdravia a pôrodníctva priamo týkajú. Vedia pri presadzovaní riešení naplno využiť moderné informačné technológie a jednou z ich priorít je aj zdravé životné prostredie, ktoré ovplyvňuje aj zdravie tehotných žien či novorodencov," uviedol gynekológ a pôrodník.

Spoločne s členkou predsedníctva PS Simonou Petrík sa podieľal na príprave programu hnutia pre oblasť pôrodníctva. Jednou z ambícií PS je vybudovanie Národného ústavu starostlivosti o matku a dieťa ako najvyššieho univerzitného pracoviska napojeného na Univerzitnú nemocnicu Bratislava a Lekársku fakultu Univerzity Komenského.

"Finančné vstupy od poisťovní naviažeme na kvalitu práce pôrodníc na základe kvalitatívnych ukazovateľov, urobíme dostupnejšie tiež umelé oplodnenie pre všetky ženy a podporíme perinatálny program a centrá, ktorých práca spočíva v syntéze špičkovej pôrodníckej a novorodeneckej starostlivosti," uzavrel Záhumenský.