Francúzsko ako prvá krajina na svete zakotvila do ústavy právo na potrat. Urobila tak v čase, keď je v mnohých krajinách sveta  - od Spojených štátov cez niektoré európske krajiny ako Poľsko či Taliansko, právo žien na umelé prerušenie tehotenstva spochybňované a zakazované.

Právo na potrat v ústave

Právo na potrat v ústave odhlasovali obe komory francúzskeho parlamentu na spoločnej schôdzi vo Versailles. Ako uviedla agentúra AFP, návrh zákona bol schválený veľkou väčšinou 780 ku 72 hlasom. Poslanci a poslankyne odmenili schválenie dlhým potleskom v stoji. Dokument sa má slávnostne spečatiť na Medzinárodný deň žien 8. marca.

„Posielame odkaz všetkým ženám: vaše telo patrí vám a nikto nemá právo s ním nakladať namiesto vás,“ povedal vo svojom prejave premiér Gabriel Attal. Existuje „morálna povinnosť voči ženám“, povedal a pripomenul ženy, ktoré zomreli počas tajných potratov.

Macron splnil sľúb ženám

Prezident Emmanuel Macron tak splnil sľub, ktorý dal minulý rok, keď vyhlásil, že do roku 2024 bude sloboda žien podstúpiť interrupciu „nezvratná“. Reagoval vtedy na krok Najvyššieho súdu v USA, ktorý 24.6. 2022 zrušil ústavné právo na umelé prerušenie tehotenstva. Najvyšší súd vtedy zrušil prelomové rozhodnutie v prípade "Roeová verzus Wade" z roku 1973, ktoré zakotvovalo právo ženy na interrupciu.

Ústavná zmena vo Francúzsku je predovšetkým symbolická. Umelé prerušenie tehotenstva s lekárskym potvrdením je vo Francúzsku zákonne zaručené do 14. týždňa. Náklady hradí zdravotná poisťovňa.

Potraty boli vo Francúzsku legalizované v roku 1975. Odvtedy krajina prijala niekoľko zákonov, ktoré viedli k zlepšeniu podmienok interrupcií, najmä ochranu zdravia a anonymity žien a tiež zníženie ich finančnej záťaže. Podľa vládnych údajov bolo vo Francúzsku v minulom roku vykonaných 234 000 potratov.