Osem rokov čakalo KDH na to, aby sa vrátilo do parlamentu. Po septembrových voľbách, v ktorých získalo hnutie 6,8 percenta hlasov, bude mať 12 zo 150 poslancov a poslankýň NR SR. A hoci sú radi, že majú miesto aspoň v opozícii, správajú sa, ako by na Slovensku práve prebrali vládu.

KDH nechce interrupčnú tabletku

Necelých 14 dní po predčasných voľbách dalo KDH verejne na známosť, že odmieta zavedenie tzv. interrupčnej tabletky, teda chemickej interrupcie. Vysvetlenie: treba venovať všetky sily tomu, ako “zvrátiť klesajúcu pôrodnosť” a nie uľahčovať “prístup k ukončeniu života nenarodených detí”, vysvetlil ženám podpredseda KDH Marián Čaučík.

Ešte prekvapujúcejšie zareagovalo ministerstvo zdravotníctva úradníckej vlády. „Rozhodnutie o zavedení takzvanej potratovej tabletky alebo o zachovaní súčasného status quo bude na novej politickej reprezentácii,“ uviedli z komunikačného oddelenia rezortu podľa TASR.

Len aby sme nezabudli, umelé prerušenie tehotenstva je na Slovensku legálne do 12. týždňa tehotenstva, akurát sa vykonáva zastarane - teda chirurgicky. A to napriek tomu, že interrupčná tabletka je vo svete overená a odborníkmi, vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), považovaná za bezpečnú a pre ženy šetrnejšiu formu ukončenie tehotenstva.

Z výskumu o dostupnosti antikoncepcie, ktorý urobila organizácia Možnosť voľby vyplýva, že až 94 žien by privítalo, aby existovala možnosť výberu medzi medikamentóznou a chirurgickou formou interrupcie.

Interrupčná tabletka je proste otázkou zdravia žien, nie politiky, preto je nepochopiteľné, že minister zdravotníctva úradníckej vlády Michal Palkovič o nej nechá rozhodovať politické strany.

Sám pritom ešte v máji médiám povedal: „Stále platí, čo som povedal na prvom brífingu, keď som bol ešte štátny tajomník. Tá téma je pre mňa medicínska, to znamená, že medicínsky sa jej budeme venovať,“ povedal Palkovič a opakovane označil chemickú interrupciu za menej rizikovú.

O zdraví žien rozhodujú politici  

Aby u nás bola interrupčná tabletka dostupná pritom stačilo, aby minister zdravotníctva upravil starú vyhlášku. Neurobil tak pred voľbami a už vôbec tak neurobí po voľbách. Ministerstvo zdravotníctva ustúpilo politikom.

O zdraví žien nebude rozhodovať len opozičné KDH, ale aj také vládne kalibre ako SNS, Hlas či Smer, hoci malú nádej by mohla vzbudzovať prípadná ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

V prípade sexuálnych a reprodukčných práv žien ideme po voľbách, veľmi mierne povedané, z blata do kaluže. V parlamente ostali Anna Záborská a Tomáš Taraba, ktorí sa budú naďalej snažiť otráviť spoločenskú debatu svojimi pokusmi sprísniť interrupcie. Hoci tu bolo za posledných 5 rokov 29 neúspešných poslaneckých návrhov na obmedzenie interrupcií, neprestanú s tým. Keď im to aj neprejde, určite zneistia ženy a spravia z nich vďačný terčík pre tradičné rodinky.

Už teraz dlhodobé snahy kritikov a kritičiek interrupcií bodujú - nepriamo presvedčili ministerstvo zdravotníctva, aby dalo oficiálne štempel na absurdné tvrdenie, že zdravie žien je politická otázka.