Odporcovia interrupcií na Slovensku vytvorili webovú stránku, na ktorej útočia na rešpektovaných lekárov, ktorí vykonávajú interrupcie. „Toto je tabuľa hanby. Lebo oni sa majú za čo hanbiť a spoločnosť o nich potrebuje vedieť,“ oznamujú autori webu, ktorý je už medzičasom zakázaný a neprístupný. 

Web útočí na lekárov

Sú na nej zverejnené mená a fotografie desiatich slovenských pôrodníkov a gynekológov. Je k nim pripojený popis, že ide o "potratárov, ktorí obhajujú zabíjanie nenarodených detí".

Webom sa už zaoberá bratislavská polícia. Pre TASR to potvrdila bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková. "Prípadom sa zaoberajú útvary v pôsobnosti Okresného riaditeľstva Policajného zboru (PZ) Bratislava IV," priblížila.

Umelé prerušenie tehotenstva je pritom na Slovensku do 12. týždňa legálne a počet interrrupcií sa za posledných 20 rokov radikálne znížil. Diskusia o sprísnení interrupcií sa však opakovane vedie na pôde parlamentu, čo vyvoláva veľmi nenávistnú diskusiu.

Znevažovanie lekárov odsudzujú Slovenská komora lekárov (SLK) aj Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). Obsah webovej stránky označili za prejav nenávisti či fanatizmus. Vyzvali orgány činné v trestnom konaní, aby v danej veci začali konať.

Obmedzovanie interrupcií ohrozuje ženy

Svetová organizácia vo svojej správe dokazuje, že obmedzovanie prístupu k interrupciám neznižuje ich počet, len ich robí nebezpečnými, pretože to môžu viesť ku kritickému oneskoreniu v prístupe k interrupcii. Podľa WHO je interrupcia vo svete bežným zákrokom, pričom šesť z desiatich neplánovaných tehotenstiev a tri z desiatich všetkých tehotenstiev sa končí umelým prerušením tehotenstva.

Organizácia Možnosť voľby a Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) dlhodobo  upozorňujú, že Slovensko nespĺňa väčšinu štandardov SZO v dostupnosti a kvalite interrupčnej starostlivosti. Ženy, ktoré sa rozhodnú podstúpiť interrupciu, čelia na Slovensku nedostatku informácií, odmietnutiu i ubližujúcemu prístupu.

V niektorých regiónoch interrupciu nevykonávajú vôbec. Medzi veľké prekážky patria aj povinné čakacie doby, vysoká cena či nemožnosť podstúpiť tabletkovú formu interrupcie.

Podľa prieskumu agentúry AKO z októbra 2021 pritom súhlasí so sprísnením súčasnej legislatívy len 7,9 percenta opýtaných. Podľa 32,1 percent respondentov by sa zákon nemal meniť a podľa 30,5 percent ľudí by sa mala potratová politika ešte viac uvoľniť.