Na Slovensku možno prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa tehotenstva len v zmysle platnej legislatívy, tá takzvanú interrupčnú tabletku nepovoľuje. Nie je u nás povolená a registrovaná. Podanie tzv. potratovej tabletky je teda protizákonné. Slovenskí odborníci a gynekológovia zavedenie potratovej tabletky schvaľujú.

Potratová tabletka nie je dovolená

Pred 10 rokmi - v roku 2013, Štátny ústav pre kontrolu liečiv zaregistroval dva druhy potratovej tabletky, liek sa napriek tomu nedostal do nemocničných lekární a k pacientkam gynekológov. Používaniu tabletky zabránila vyhláška ministerstva zdravotníctva. Nepovoľuje inú formu interrupcie ako chirurgickým zákrokom.

Hoci hovoríme o interrupčnej tabletke, na ukončenie tehotenstva touto formou sú potrebné dve rozdielne tabletky. Prvá v tele ženy zablokuje tvorbu progesterónu, ktorý sa inak nazýva tehotenský hormón. Plod tak stratí výživu a vhodné podmienky na ďalší vývin, čo spôsobuje ukončenie tehotenstva. Ide o nasimulovanie prirodzeného potratu.

O dva dni neskôr žena užije druhú tabletku, ktorá spôsobí sťahy maternice, ktoré vylučujú odumreté zvyšky plodu z tela ženy. To sa zvykne opisovať ako veľmi silná menštruácia sprevádzaná bolesťami v podbrušku. Takéto krvácanie môže trvať  9 až 30 dní.  Za 14 až 21 dní absolvuje povinne záverečnú kontrolu u lekára.