Má dva magisterské tituly zo zahraničných univerzít, diplom z Cambridge a posledných 11 rokov pracuje ako management consultant. Vyhrala Erasmus, dostala štipendium na City in London a vyhrala 2. cenu z Coca Cola Foundation za MBA diplomovku. Vydala akademickú knihu (The toughest moments of entrepreneurs) a ako 24-ročná založila s mamou úspešnú medzinárodnú cestovnú kanceláriu.

Úspešná Slovenka má dnes 39 rokov a s manželom pracujú v Anglicku. “Je to moja siedma krajina, kde žijem,” hovorí pre Ženy v meste Barbara Lisá, o ktorej už písali svetové médiá ako Guardians či The Washington Post. Zažila úspech v zahraničí i lásku, ale posledných päť rokov bojuje o inú výsadu - chcela by sa stať mamou.

 

Barbara Lisá.  Foto - archív B.L.

 

Neplodnosť a úspech v práci

Má za sebou tri umelé oplodnenia, potrat, mimomaternicové tehotenstvo v krčku maternice s umelým prerušením a stratu živého plodu. Nevytrpela si toho málo.

“Po druhom neúspešnom umelom oplodnení som uvažovala o samovražde, čo bol hlavne účinok hormónov na môj mentálny stav. Pri mimomaternicovom tehotenstve bol zase v ohrození môj život, hrozilo mi vykrvácanie. Ja som napokon prežila, plod nie,” hovorí Barbara.

Prešla si mnohými fázami, dnes chce o tom, čo prežíva, hovoriť nahlas. Začiatkom júla ju môžete zažiť naživo na TEDxBratislava 2019.

 

Prečítajte si

 

Vraví, že niekedy sú horšie ako samotný potrat reakcie okolia na to, že stále nemá deti. “Spoločnosť nevie, ako má zareagovať a buď izoluje ľudí alebo im dáva nevyžiadané rady typu - nesmieš sa stresovať, nemysli na to, choď na dovolenku a keď to úplne všetko vypustíš z hlavy, tak otehotnieš. Prípadne vás nešetria poznámkami, ako - je to tvoja chyba, lebo si sa príliš sústredila na svoju kariéru, mala si sa viac sústrediť na manželstvo a skoršie otehotnenie,” opisuje Barbara Lisá skúsenosti, ktorými prechádza stále viac žien.

Na svete rieši problém neplodnosti celkovo 10 až 20 percent párov v reprodukčnom veku. V strednej a vo východnej Európe je to podľa štatistiky WHO až 20 percent, na Slovensku je neplodných 15 percent párov. Podľa prieskumu denníka Independent z roku 2016 sú problémy s otehotnením väčšie u vysokoškolsky vzdelaných žien.

 

 

Kopáčiková Štefanská: Ženy chcú niekedy otehotnieť mužským spôsobom 

Tento príbeh je veľmi typický pre ženy, ktoré riešia otehotnenie. Klasický príbeh veľmi úspešnej ženy, ktorá dosiahla veľmi dobré výsledky v komerčnom svete a snaží sa niekedy tou istotu stratégiou riešiť svoje otehotnenie, čo veľa razy nevyjde,” hovorí dlhoročná koučka Zuzana Kopáčiková Štefanská, ktorá sa posledných šesť rokov špecializuje na ženy ako fertility koučka a rieši s nimi aj neplodnosť a problémy s otehotnením.

Tvrdí, že pri úspešných ženách je často ten problém, že aj na otehotnenie používajú mužskú stratégiu. “Idú lineárne za úspechom a tlačia na výsledok. Je nutné, aby pochopili svoje telo a ženskú stránku a začali vnímať telo inak:  aby vnímali, že určitá úroveň takej pasivity a odovzdania je tam veľmi potrebná, treba to naozaj nechať na telo, lebo telo vie, ako má otehotnieť. My môžeme urobiť maximum po vonkajšej stránke: konzultovať svoj zdravotný stav s odborníkmi, dodržiavať každodenný rytmus, mať správnu výživu, eliminovať stres, pravidelne spať a vstávať, pravidelne jesť, relaxovať, cvičiť, tešiť sa zo života. Ostatné treba nechať na telo. Často sa mi stáva, že ženy otehotnejú, keď použijú práve tento komplexný prístup ” hovorí Kopáčiková Štefanská,  ktorá spolupracuje s lekármi a gynekológmi a funguje aj ako odborná pomoc v jednom bratislavskom centre asistovanej reprodukcie.

 

Barbara Lisá. Foto - archív B.L.

 

Odborná pomoc a neplodnosť

Barbara Lisá už vyhľadala odbornú pomoc v Anglicku i v Česku. “Ľudia si neuvedomujú, aké silné emócie ženu ovládajú, keď sa snaží otehotnieť. Je to strach, že sa nakoniec nikdy biologickou matkou nestane, obavy, ako zvládne finančnú záťaž procedúr, ale musí ovládať aj svoju závisť voči známym, ktorí už deti majú.” Pomoc u odborníka neabsolvovala sama, ale s manželom.

“Muži nerozprávaju o svojich emóciách počas tohto procesu. Lekári a žena od nich hlavne očakáva podporu a nikto ich nepripravuje na prípadné problémy so spermiami. Muži to často nevedia spracovať, ženy ich obviňujú a lekári nepomôžu. Toto má vplyv na vzťah a aj my sme si už prešli manželskou krízou,” hovorí Barbara.

 

Barbara Lisá s manželom.  Foto - aechív B.L.

 

Kopáčiková Štefanská: Neplodnosť sa s mužmi rieši málo

S tým súhlasí aj fertility koučka. “Táto oblasť je ešte málo riešená. Pre mužov je to niečo, čo ich otcovia nezažili a oni musia ísť do centra asistovanej reprodukcie, musia odovzdávať svoj genetický materiál a musia to riešiť s lekármi a s partnerkami. Ja pomáham ženám i párom riešiť takúto veľmi intímnu oblasť. Aby sa nesústreďovali len na to, ale aby žili,” hovorí Kopáčiková Štefanská.

Neplodnosť sa pritom týka rovnako žien, ako aj mužov. Štatistiky uvádzajú, že 35 percent je ženská neplodnosť a 35 percent mužská, u 25 percent neplodnosti je to kombinácia mužských a ženských problémov, zvyšných päť percent príčin neplodnosti nebolo objasnených.

Barbara sa ani po piatich rokoch nevzdáva a stále sa chce stať matkou. Dnes už vie, že to nie je jediná vec, ktorou má žiť. “Uvedomila som si, že toto je môj život a iný nemám, len tento. Doteraz som prežívala ťažké obdobia a potom sa radovala, keď bolo dobre a potom zase len prežívala. Zaumienila som si, že nemôžem len prežívať, že treba akceptovať život, aký je a je mojou povinnosťou voči sebe samej naučiť sa radovať zo života a sústrediť sa na tu a teraz. A tak si robím každý deň radosť, napísala som si “bucket list” a plním si sny, našla som si koníčky, mnohé máme spoločné s manželom, s ktorým teraz veľa komunikujem a vzťah sme zmenili na partnerstvo, v ktorom sme veľmi otvorení,” dodáva Barbara.  

 

Barbara Lisá s manželom.  Foto - archív B.L.

 

Pristúpiť takto k životu odporúča aj fertility koučka. “Barbara má môj veľký rešpekt, lebo si prešla veľkým psychický záberom, napriek tomu sa dokázala z toho spamätať a nájsť cestu pokračovať ďalej. Veľmi správne ju zrejme na koučingu nasmerovali k tomu, ako fungovať: nájsť si obohacujúce aktivity,  objaviť podporujúcu komunitu a naučiť sa fungovať v každodennom živote normálne, aj bez dieťaťa. Prestať sa porovnávať. Vniesť do svojho života vďačnosť a spokojnosť, aj keď nie je úplne podľa našich predstáv. Život nie je len o reprodukcii, byť na povel oplodnené a na povel rodiť. Život je dynamickejší a rozmanitejší, len ho treba často v novej podobe objaviť” dodáva fertility koučka Kopáčiková.