Prezidentka Zuzana Čaputová zvažuje, že nebude opäť kandidovať na prezidentku. Podľa zdrojov Denníka N o takejto možnosti povedala viacerým blízkym ľuďom a niektorým spolupracovníkom. O jej zámere oznámiť, že kandidovať nebude, napísal web Štandard.sk. 

Oficiálne však prezidentka svoje rozhodnutie v súvislosti s kandidatúrou oznámi začiatkom budúceho týždňa, uviedol jej hovorca Martin Strižinec pre TASR.

Bude prezidentka Čaputová kandidovať?

Vo štvrtok pri príležitosti štvrtého výročia svojej inaugurácie Zuzana Čaputová na sociálnej sieti okrem iného písala o tom, že si cení, že spolu so sympatizantmi tvoria protiváhu politike nenávisti.

“Mám za sebou štvrtý rok od inaugurácie a chcem sa vám poďakovať za vašu priazeň, za radostné privítania, milé stretnutia, za všetky objatia a za to, čo mnohí robíte pre Slovensko. Cením si, že spoločne tvoríme protiváhu politike nenávisti. Verím, že k upokojeniu prispeje aj úradnícka vláda, ktorú som v uplynulom roku vymenovala, aby priviedla našu krajinu k predčasným voľbám,” uviedla prezidentka Čaputová, ktorá je dlhodobo najdôveryhodnejším politikom na Slovensku a prvou ženou v úrade hlavy štátu.

Útoky od Smeru

Prezidentka bola veľakrát cieľom slovných útokov hlavne strany Smer-SD a jej šéfa Roberta Fica, ktorý často tvrdí, že je agentkou Spojených štátov a že dostáva pokyny od americkej ambasády. Urážal ju aj šéf OĽANO a bývalý premiér Igor Matovič.

Prezidentkin mandát uplynie v roku 2024. Doteraz sa skôr počítalo s tým, že Zuzana Čaputová kandidovať bude. Podporu jej deklarovala napríklad SaS. "Mrzelo by ma, ak by Zuzana Čaputová opäť nekandidovala. Bola to a aj je naša najlepšia prezidentka. Verím však, že Ivan Korčok by bol jej dôstojným nástupcom," vyjadril sa dnes podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Väčšina politických strán sa podľa vyjadrenia pre TASR kandidátom na prezidenta zatiaľ ani nezaoberala. Aktuálnou prioritou sú pre ne septembrové predčasné parlamentné voľby.