Prvé kolo prezidentských volieb vyhral exminister zahraničných vecí Ivan Korčok. Počas sčítavania hlasov bol dlho na druhom mieste, ale nakoniec porazil šéfa parlamentu a strany Hlas Petra Pellegriniho. Obaja postupujú do 2. kola, ktoré bude 6. apríla 2024.

Korčok vyhral 1. kolo prezidentských volieb 

Ivan Korčok získal podľa oficiálnych výsledkov 42,51 percent hlasov, Pellegrini 37,02 percenta hlasov. Na treťom mieste skončil Štefan Harabin, ktorého volilo 11,74 percenta voličov. Za ním nasledujú Krisztián Forró so ziskom 2,91 percenta, Igor Matovič s 2,18 percenta a Ján Kubiš s 2,04 percenta hlasov.

Na ďalších miestach sú Patrik Dubovský s 0,71 percenta, Marian Kotleba s 0,57 percenta a Milan Náhlik s 0,14 percenta hlasov. Voliť prišlo takmer 52 percent voličov (51,91 percenta).

Korčok chce osloviť voličov koalície

“Ďakujem všetkým, ktorí to tých 7 mesiacov so mnou ťahali - ďakujem manželke, synom aj ostatnej skvelej rodine a ďakujem svojmu tímu, ktorý odviedol kus dobrej roboty. A ďakujem aj všetkým podporovateľom a aj politickým stranám, ktoré stáli za mnou. Výsledok vyzerá nádejne - ale všetci dobre vieme, že na víťazstvo v druhom kole potrebujeme ešte trochu viac,” uviedol Ivan Korčok na sociálnej sieti.

V 2. kole chce osloviť hlavne voličov vládnej koalície, ktorí nesúhlasia s tým, kde vláda Slovenskej republiky ťahá Slovensko. Spomenul premenu RTVS na štátnu televíziu alebo orientáciu vlády v zahraničnej politike. Podľa kandidáta treba tiež hovoriť o ekonomických sľuboch, ktoré dala vládna koalícia.

Pellegrini čaká napínavý súboj

Peter Pellegrini, ktorý dlhodobo viedol prieskumy uviedol. že splnil svoj základný cieľ, dostať sa do druhého kola. "Je to pár percent, ktoré nás delí. Myslím si, že by to bolo jedno, či by to bolo v takom alebo onakom garde," reagoval. Výsledky podľa neho ukazujú napínavý príbeh do druhého kola.

Ivanovi Korčokovi sa darilo bodovať vo veľkých mestách. Ako uvádza Denník N v Bratislave, kde bola nadpriemerná účasť (61 percent), získal vyše 140-tisíc hlasov (takmer 66 percent). V Košiciach dostal 55 percent, v Trnavskom získal takmer 47 percent hlasov (Pellegrini 35 percent), v Trenčianskom 46 percent (Pellegrini 37 percent), v Nitrianskom 43 percent (Pellegrini zhruba 40).