V prezidentských voľbách darovalo peniaze najviac žien a to napriek tomu, že medzi kandidátmi nie je ani jediná žena. Finančný príspevok poslalo 36 percent žien, zatiaľ, čo v parlamentných voľbách bol podiel darkýň 31 percent a v samosprávnych voľbách len 26 percent. Vyplýva to z analýzy Transparency International Slovensko, v ktorej vyhodnotili viac ako 10-tisíc darov.

Prezidentské voľby 2024: Najviac darkýň

“V analýze som porovnávala len posledné prezidentské, parlamentné a samosprávne voľby, nedokážem teda povedať, či s istotou ide o najviac darkýň v histórii SR,” upresnila pre Ženy v meste Tatiana Weissová, ktorá dáta pre Transparency International Slovensko spracovávala.

“Medzi 1 000 - 10 000 eur evidujeme 20 darov od mužov, 12 darov od žien a jeden zo spoločného účtu. Do 1000 eur vrátane evidujeme 2 484 (63%) darov od mužov, 1 402 (36%) darov od žien a 58 (1%) darov zo spoločného účtu. Ukazuje to teda, že ak odhliadneme od pár veľkých darov, ktoré si kandidáti poslali sami, zastúpenie darkýň je približne tretinové,” upresnila.

Z dát vyplýva, že ženy posielajú skôr nižšie dary. ”Keď sa pozrieme na mediánovú hodnotu príspevku, u mužov ide o 35 eur, kým u žien o 30 eur,” hovorí Tatiana Weissová a pripomína, že ženy zarábajú takmer o pätinu menej ako muži.

Komu posielali ženy dary

Z kandidátov ženy najviac podporili exministra zahraničných vecí Ivana Korčoka, ktorému prispelo viac ako tisíc darkýň (36 percent zo všetkých).  Druhý skončil exminister spravodlivosti Štefan Harabin, u ktorého tvoria ženy 38 percent z tých, ktorí ho podporili na transparentnom účte, v číslach je to o niečo viac ako stovka prispievateliek.

Exminister zahraničných vecí Ján Kubiš oslovil 32 percent žien, čo je 13 darkýň, predsedu Slovenského hnutia obrody Róberta Šveca podporilo len 5 žien.

”Jednému z hlavných favoritov volieb, Ivanovi Korčokovi, ktorého podporilo až 89 percent všetkých individuálnych darcov a darkýň (nie firmy, nie strany), sa darí oslovovať i ženy - voličky. Podporilo ho 36 percent žien a spoločne mu darovali 27 percent darov (19 percent darov spomedzi všetkých kandidátov),” hovorí Tatiana Weissová, ktorá voľby z pohľadu demokratického smerovanie vníma ako kľúčové, čo zrejme motivuje voliči a voličky naprieč celým spektrom finančne podporiť svojho kandidáta.

U zvyšných prezidentských kandidátov darkyne nie sú. Favoritovi prieskumov, predsedovi parlamentu a šéfovi strany Hlas, Petrovi Pellegrinimu na kampaň prispela sumou 250-tisíc eur strana Hlas. Strany pritom v tejto kampani nemôžu kandidátom darovať štátne príspevky, ale iba financie získané z členského, darov, či pôžičiek.

Najmenej transparentný je Pellegrini

Z jedenástich kandidátov vedú transparentnú kampaň iba traja. Okrem Ivana Korčoka (skóre 90%) má verejnosť podrobnejší prehľad o kampani bývalého sudcu a exministra spravodlivosti Štefana Harabina (73%) a politika maďarskej národnosti, predsedu strany Aliancia -  Szövetség Krisztiána Forróa (70%). Naopak, najmenej transparentnú kampaň vedie Peter Pellegrini, konštatuje vo svojej správe Transparency International Slovensko.

Foto - archív ZVM/TASR

“Pokiaľ ide o zapojenie žien – darkýň do kampane, aj v tomto prípade predstavujú Ivan Korčok a Peter Pellegrini protipóly. Korčok vo svojej kampani aktívne oslovoval darcov, na jeho kampaň napokon finančne prispelo vyše 3300 darcov, pričom viac ako tisíc z nich boli ženy – darkyne. Príspevky napokon musel stopnúť, keďže sa mu podarilo dosiahnuť zákonný strop na kampaň pol milióna eur,” uviedol pre Ženy v meste Michal Piško, riaditeľ Transparency International Slovensko.

“Naopak, Peter Pellegrini má na blokovanom transparentnom účte jediný príspevok – od svojej strany Hlas, pričom vôbec netušíme, kto za týmito peniazmi stojí,” dodal Michal Piško.

Koho podporia ženy

Sociologička Oľga Gyárfášová súhlasí, že ide o dôležité prezidentské voľby, čo môže oslovovať ženy. “To, že podiel žien je vyšší, môže súvisieť aj s celkovo vyšším záujmom žien o tieto voľby, ktoré sú oveľa personalizovanejšie ako parlamentné alebo samosprávne. Navyše, odohrávajú sa v mimoriadne vypätej atmosfére, ide o to, kto z koho, každý z favoritov reprezentuje úplne iné Slovensko,” dodáva Oľga Gyárfášová.

Sociologička však nevie povedať, či ženy podporujú viac Korčoka alebo Pellegriniho. “Na dátach z výskumu (FOCUS pre TV Markíza z februára 2024) nevidíme žiadne rozdiely v tom, či favoritov podporujú viac ženy alebo muži, rozdiely sú podľa veku – Korčoka viac podporujú voliči vo veku 25 - 44 rokov, Pellegrini má silné pozície medzi staršími voličmi,” hovorí a dodáva, že odpora je výrazne diferencovaná podľa dosiahnutého vzdelania a úplne jednoznačne ich rozdeľuje stranícka a ideová orientácia. “V tejto perspektíve ide o úplne protichodné voličské skupiny,” dodáva Gyarfášová.

Prečo po úspešnej prezidentke nekandiduje žena

V prezidentských voľbách, ktoré budú 23. marca 2024, kandiduje 11 mužov, ale ani jedna žena. Je to tak napriek tomu, že v úrade končí prvá prezidentka, ktorá bola počas celého obdobia jedným z najpopulárnejších politikov v krajine a tešila sa rešpektu a úcte aj v zahraničí.

“Bilancia pôsobenia pani prezidentky je pozitívna, avšak verejnosť a spoločenské a politické elity vidia aj cenu, ktorú za túto funkciu platí. V súčasnej polarizovanej spoločnosti ju ľudia z toho druhého politického tábora vystavujú kritike, ktorá ale nemá nič spoločné s rešpektovaním toho, že niekto má iné politické názory a postoje. A tento typ osobných útokov sa ešte prehlbuje tým, že je žena,” vysvetľuje sociologička Oľga Gyarfášová.

“Dnes je žena vo verejnom priestore vystavená násobne brutálnejším a osobnejším útokom ako muži a rodovo podmienené násilie sa stále viac týka práve političiek a ďalších žien pôsobiacich vo verejnom priestore,” hovorí a dodáva, že je to stále jeden z dôvodov, prečo máme v politike stále žalostne málo žien. “Skrátka, kandidátky na najvyššiu pozíciu v štáte nie je odkiaľ regrutovať. A tento problém je dlhodobý, systémový a pokrok je veľmi, veľmi minimálny,” dodáva Gyarfášová.

Podľa aktuálneho prieskumu spoločnosti Ipsos pre Denník N by prvé a aj druhé kolo prezidentských volieb vyhral šéf Hlasu a predseda parlamentu Peter Pellegrini. Pellegriniho by volilo 37,4 percenta voličov, druhého favorita volieb Ivana Korčoka 36,6 percenta. Prípadné druhé kolo bude 6. apríla 2024.