BRATISLAVA. Keď sa v apríli v New Yorku stretlo približne 500 organizátorov z rôznych TEDxov z celého sveta, bol tam aj Slovák Peter Jančár. Jeden z tých dobrovoľníkov, ktorí cez leto organizujú konferenciu v Bratislave. Popri utužovaní komunity okolo lokálnych TEDxov sa v Amerike často hovorilo aj o novembrovom TEDWomen v Palm Springs.

„Dostal som nápad, čo keby sme tento formát vyskúšali aj v Bratislave?! V určitom momente svojho života som si totiž uvedomil, ako veľmi je dôležitý ženský hlas. A ten ženský hlas treba počúvať a prečo nie takouto formou?“ Myšlienka bola prvýkrát nahlas vyslovená v júli na konferencií v Bratislave, na konci augusta požiadali o licenciu, v polovici septembra ju dostali a v decembri bude deň „D“!  Kto je za tým? Skupinka približne ôsmych nadšených ľudí, ktorí sa podieľajú aj na organizovaní TEDxBratislavaWomen.

 

Organizačný tím TEDxBratislavaWomen. Foto - TedxBratislava

 

Nie je to typická ženská konferencia

„Nechceli sme byť typickou ženskou konferenciou, teda v tom zmysle, že sa budeme hrať len na nejakých motivátorov. Chceli sme priniesť speakerky, vedkyne, aj témy z umenia či špecifické ženské témy. To čo nás podľa mňa odlišuje od ostatných formátov je to, že my nechceme ženám hovoriť len to klasické: choď za svojim snom a môžeš ho dosiahnuť! My chceme predstaviť ženám osobnosti  naozaj z rôznych oblastí, chceme im predstaviť ich prácu a životné skúsenosti,“ vysvetľuje spoluorganizátorka Lenka Gondolová.

Potrebujú to ženy vôbec? Peter odpovedá jednoznačne: „Ženy to potrebujú, ale aj chcú. Myslím si, že na TEDxBratislavaWomen sa stretnú iba ženy, ktoré si prajú a chcú počúvať to, čo budú rečníčky hovoriť. Svedčí o tom už to, že lístok si kúpilo viac ako 200 žien.“ No a treba podotknúť, že si ich kúpili naozaj veľmi rýchlo.

 

spoluorganizátorka Lenka Gondolová.   Foto - TedxBratislava

 

Z nuly k vypredaniu za pár týždňov

„Ja som nepochyboval, že bude o konferenciu záujem z pohľadu účastníkov. Ale, moje osobné očakávania predstihlo to, s akou pozitívnou reakciou sme sa stretli u partnerov. V takejto miere sa nám to asi ešte nestalo. V priebehu týždňa od zverejnenia výzvy, sme mali piatich alebo šiestich partnerov, ktorí bez váhania chceli spolupracovať,“ vysvetľuje Peter a Lenka dopĺňa: „Okrem skvelého fundraisingu, je zrejmé, že hlad po ženských témach je. Sú firmy a spoločnosti, ktoré chcú podporovať ženy, špecifické programy a konferencie. Takže, už nielen ženy, ale celá spoločnosť je nastavená na túto tému. Chcú, aby sa o ženách hovorilo.“

 

Foto - TedxBratislava

 

Spisovateľka i forenzná genetička

V Novej Cvernovke bude počas druhej decembrovej soboty rušno. Dramaturgia dňa pozostáva z dvoch blokov patriacim rečníčkam, zaujímavým prestávkovým aktivitám, debatám, sprievodnému programu a s ohľadom na licenciu aj  streamovanej časti/jedinečným vystúpeniam z globálnej konferencie TEDWomen.

Bez ohľadu na to, či radi debatujete alebo počúvate, máte z čoho vyberať. Organizátori konferenciu pripravovali tak, aby bola šitá na mieru lokálnej komunite v Bratislave. „Chceli sme predstaviť ženy, čo sú tu, lebo majú čo povedať, majú čím inšpirovať,“ hovorí Lenka. Medzi už známe mená patrí scenáristka, režisérka a spisovateľka Eva Borušovičová, protokolistka Katarína Diková Strýčková, molekulárna biologička a univerzitná profesorka Edita Révay, forenzná genetička Halina Šimková, Veronika Gálová, žena po mastektómii a Nina Mikušková - herná dizajnérka

Prvý ročník TEDxBratislavaWomen prinesie teda pestré témy a príbehy. Čo je však dôležité, za každým bude stáť konkrétna žena, jej talent i zameranie, ktorým mení svet okolo seba.

 

(Portál Ženy v meste je mediálnym partnerom TEDxBratislavaWomen)