Definitívne sa skončilo leto a dnes nám to na takmer celom území pripomína chladnejšie počasie s dažďom. V noci a nad ránom odštartovali zmenu počasia búrky, ktoré sa vyskytli predovšetkým na západnom Slovensku.

Jesenná rovnodennosť - čo to znamená 

Dnes (23.9.2023) sa o 8:49 hod. začala astronomická jeseň, a ako pripomína imeteo.sk začala sa nielen na Slovensku, ale aj na celej severnej pologuli.

Dnes je tak jesenná rovnodennosť. Jesenná (i jarná) rovnodennosť znamená, že deň je rovnako dlhý ako noc - trvá približne 12 hodín. Dĺžka dňa, resp. slnečného svitu, je teda rovnaká ako dĺžka noci.

Ako uviedla TASR, v Bratislave vyjde slnko 23. septembra ráno o 6. hodine a 38. minúte SELČ, zapadne o 18.48 h. Slnko je teda nad obzorom 12 hodín a 10 minút. Podobne je to napríklad aj v Košiciach, kde vyjde slnko o 6.22 h a zapadne o 18.32 h.

Prvý jesenný deň 2023

V období jesennej rovnodennosti sa dni skracujú najrýchlejším tempom. Od dnes bude každý deň až do 22. decembra, teda zimného slnovratu, v priemere 4 minúty menej slnečného svitu.

Ako uviedla TASR, v  okamihu rovnodennosti (aequinoctium) sa Zem na svojej obežnej dráhe okolo Slnka ocitne v bode, keď rovina zemského rovníka prechádza geometrickým stredom slnečného disku. Slnečné lúče teda dopadajú kolmo na zemský povrch. Hranica medzi tmavou a osvetlenou časťou zemegule, nazývaná zemský terminátor, má v tento deň tvar rovnej čiary, ktorá spája severný a južný pól a je kolmá na zemský rovník.

Pozorovateľ stojaci na rovníku v deň jesennej rovnodennosti vidí presne na poludnie slnko nad sebou v nadhlavníku. Jeho postava v tomto okamihu nevrhá žiadny tieň.