Už dávnejšie som bola na rande. Bolo to asi šesť rokov dozadu. Prehováral ma už dlhšie a ja som nakoniec kývla. V práci som presne v ten deň mala totálne peklo. Pohádala som sa so svojou šéfkou o nejakej reportáži o Rómoch. Bola som z toho vyčerpaná a frustrovaná, no mali sme sa stretnúť v kine a už sa nedalo neísť. Sadli sme si pred začiatkom filmu, a on sa ma pýta, aký som mala deň. Utrúsila som, že náročný, v skratke som vysvetlila problém. V kine už išli reklamy, ale môj spoločník mi stihol povedať všetko rasistické, čo si o Rómoch myslí, a ja som sedela s otvorenými ústami a modlila sa, aby ten film trval čo najkratšie. Odvtedy sme sa už nikdy nevideli. Ak by sa toto neudialo, možno by sme sa trápili viac, šli na dve-tri rande, a došli zrejme k rovnakému koncu.

Počula som vo svojom živote už milión rád, ako na rande netreba začínať o politike, náboženstve, potratoch, feminizme, alebo o akejkoľvek téme, ktorá je citlivá. Radím vám presný opak. Ak je nejaká téma pre vás dôležitá, je dobré mať to zadefinované hneď na začiatku. Hovorím vám to ako žena, ktorá strávila šesť dlhých rokov vo vzťahu s mužom, ktorý je síce milý a láskavý, ale nemá rád homosexuálov a feministky by podľa neho chceli ignorovať svoju prirodzenú úlohu matky a nenávidia mužov. Naše názory na svet boli tak diametrálne odlišné, že sme boli v neustálom konflikte aj o bazálnych veciach, pri ktorých má jeden z páru pocit, že ten druhý žije v tmárskom stredoveku, a naopak, ten druhý o prvom si myslí, že ženie svet do záhuby.

 

 

Nemusí to ale byť len o ťažkých témach. Poznám ľudí, pre ktorých je hudobný vkus v top trojke dôležitých vecí u partnera. Na prvom rande by sa zrejme spýtali, čo hovoríte na novú pesničku Desmodu, a či ste boli na jednom z už naozaj posledných koncertov Elánu. Pýtajte sa na všetko, čo je pre vás dôležité.

Moja dobrá rada na tento týždeň teda znie - choďte na rande. Ak viete, že máte nejaký deal-breaker, je lepšie vyjasniť si to na začiatku. Ušetríte si sklamanie aj čas. To najhoršie, čo sa vám môže stať je, že budete musieť sedieť dve hodiny v kine alebo na večeri, a nebude to najlepšie strávený večer vášho života. To najlepšie, naopak, môže byť, že nájdete partnera, ktorý vidí svet podobne. Ja som si takého minulý rok zobrala. Na prvom rande sme päť hodín rozprávali na všetky témy sveta. Sú témy, v ktorých sa vôbec nezhodneme, ale základy máme zadefinované jasne od prvého momentu – rovnosť, tolerancia, rešpekt. A žehlí a perie si sám.

Ženy v meste, majte skvelý týždeň!