Má 2 roky, volá sa Martínek a je jedným zo 120 ľudí na svete, ktorí trpia vzácnym genetickým ochorením AADC syndróm. Ten je veľmi vzácny a zákerný - zabíja súčiastky v motore mozgu, ktoré sú potrebné na spoluprácu nervových buniek.

Rekordná zbierka na Martínka

Na liečbu, ktorú poisťovne nepreplácajú, je potrebných 100 miliónov českých korún (približne 4 milióny 96 tisíc eur). Aby Martínek prežil a aby mohol žiť život ako my ostatní, vyhlásili jeho rodičia zbierku na webe Donio. Peniaze posielali úplne bežní ľudia i známe osobnosti. A podarilo sa, médiá hovoria o zázraku.

Prečítajte si

„Je to úplný rekord. V Česku sa až doteraz vybralo najviac štrnásť miliónov korún, a to na ventilátory v čase covidu. To je to v tejto chvíli viac ako 132 miliónov na jeden individuálny príbeh. Je to zbierka, ktorá presahuje dokonca celú Európu,“ hovorí pre CzechCrunch David Procházka, zakladateľ crowdfundingovej platformy Donio, ktorá zbierku usporiadala.

Je to rekord v zbierke pre jednotlivcov, viac nazbierali Česi po tornáde na južnej Morave, keď dali dohromady vyše miliardy českých korún.

Kampane Donio na Slovensku

Aj na Slovensku sú úspešne kampane, v ktorých ľudia zbierajú peniaze na operácie, čo nehradia poisťovne alebo potrebujú zaplatiť invalidný vozík. Cez slovenské Donio sa najviac peňazí vyzbieralo na Ukrajinu, kde išlo viac ako 2 milióny eur.

“Včera sme mali výzvu na pomoc žene, ktorá sa ocitla v energetickej chudobe a nemá ani na potraviny. Za 8 hodín sa vyzbieralo 15-tisíc eur,” povedal pre Ženy v meste Ivan Zaťko, ktorý rozbehol slovenské Donio.

“Najväčší úspech majú kampane, ktorými reagujeme rýchlo na živelné katastrofy alebo na nešťastia, ako boli tragédia na Zochovej alebo požiar v Banskej Štiavnici. Výhodou je, že kampaň môže založiť hocikto a my sa s ním rýchlo skontaktujeme, aby sa overili údaje a mohli kampaň spustiť,” hovorí Ivan Zaťko.

Najviac pomohla influencerka Nikol Leitgeb

Jednou z tých, ktoré pomohli vyzbierať veľkú čiastku pre chorého Martínka v Česku bola herečka a influencerka Nikol Leitgeb, sama mama dvoch detí. Práve ona už niekoľkokrát využila sociálne siete na pomoc potrebným a nečakala s tým ani teraz.

"Rodičia Martínka každý deň vstávajú a zaspávajú s vedomím, že pre ich ťažko chorého chlapčeka existuje na svete účinná liečba. Tá ale stojí sto miliónov. A poisťovňa ju odmietla preplatiť. Aké zúfalstvo asi musia prežívať. Toto nie je nedosiahnuteľná čiastka, pokiaľ sa zúčastníme zbierky všetci. Každá koruna sa počíta. Každá jedna koruna," napísala Nikol svojej instagramovej rodine a potom už išlo všetko samospádom.

Bývala herečka, dievčenským priezviskom Štíbrová, je známa zo seriálu Poisťovňa šťastia, ale aj ako moderátorka z rádia, členka komediálneho zoskupenia 3v1, kde vystupuje spolu so speváčkou Martinou Pártlovou a herečkou Veronikou Arichtevou. Na Instagrame ju sleduje 667-tisíc ľudí.

Silu sociálnych sietí Nikol Leitgeb už niekoľkokrát využila na pomoc nadačným zbierkam a počas pár dní sa jej podarilo spolu so sledujúcimi vybrať milióny korún.

Zbierku oslobodia od dane

A aby tých dobrých správ bolo ešte viac, pridal sa nečakane aj český štát – obrovský nával radosti totiž okamžite začala kaziť otázka daní, ktoré sa z takýchto zbierok odvádzajú. A stal sa zázrak, ktorý čakal málokto – štát sa dal počuť. že z celkovej sumy nebude brať daň, ktorá by skončila ako príjem štátnej pokladnice.

Zatiaľ nie je jasné, ako to bude s daňou za aplikáciu liečby za hranicami Česka, ale aj tak je dobrých správ za posledných dní veľa a vďaka za ne. Liek, ktorý Martínkovi zachráni život, by mali chlapci aplikovať v Taliansku alebo vo Francúzsku.

Na zbierku, ktorá sa oficiálne skončila a má k dnešnému dňu už hodnotu viac ako 132 miliónov českých korún (priblizne 5,33 milióna eur), ľudia stále posielajú peniaze.