Rektorkou Karlovej univerzity (UK) sa prvýkrát v histórii stane žena. Piatkovú voľbu v Akademickom senáte UK totiž vyhrala doterajšia prorektorka pre študijné záležitosti, lekárka Milena Králíčková. UK o tom informovala v piatok na svojom webe.

Králíčková vyhrala s náskokom  

Na voľbe nového rektora sa v piatok zúčastnilo 69 členov Akademického senátu UK. V prvom kole hlasovania získala Králíčková 55 hlasov. Jej protikandidát, profesor Michal Stehlík, dostal 14 hlasov.

Návrh na vymenovanie Králíčkovej do funkcie bude prostredníctvom ministra školstva predložený prezidentovi Milošovi Zemanovi. Nová rektorka UK sa ujme svojho úradu 1. februára 2022, a to na štyri roky. Stehlík je bývalým dekanom Filozofickej fakulty UK.

Pred týždňom obaja kandidáti debatovali o svojich programoch a  predstavili tiež niektorých členov svojich tímov - potenciálnych prorektorov.

Kto je Milena Králíčková

Králíčková (49) vyštudovala všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte UK v Plzni, kde od roku 2011 vedie Ústav histológie a embryológie. Od roku 2014 je na UK prorektorkou pre študijné záležitosti.

V roku 2019 sa stala jednou z vedúcich osobností európskej univerzitnej aliancie 4EU +, ktorú koordinuje parížska Sorbonna a tvoria ju okrem Univerzity Karlovej tiež univerzity z Heidelbergu, Kodane, Milána a Varšavy. Je okrem iného aj veľvyslankyňou Fulbrightovej komisie.