MADRID, BRATISLAVA. Z lietadla na vojenskej základni neďaleko Madridu vystúpili štyri. Marian Shieldová Robinsonová, mama Michelle Obamovej, ktorá celý život podporovala vzdelanie svojej dcéry, aké sama nemala. Michelle a jej brat boli prví z rodiny Robinsonovcov, čo ukončili univerzitu v rodine, ktorej príslušníci kedysi pracovali na plantážach ako otroci.

 

So španielskou kráľovnou Letiziou.

 

Staršia ide na Harvard

Vedľa starej mamy išla staršia z dcér amerického prezidenta, 17-ročná Malia. Tá v júni ukončila prestížnu súkromnú školu Sidwell Friends a vzala si rok voľno, aby si podľa vyhlásenia americkej administratívy užila skutočný život, čo v jej prípade znamená život mimo Bieleho domu. V roku 2017 pôjde študovať právo na Harvard tak ako jej mama Michelle. Mladšia, 15-ročná Sasha, na Sidwell Friends ešte študuje a rodina preto ostane vo Washingtone, aj keď jej otec v januári 2017 ukončí prezidentské obdobie. Do Chicaga sa vráti, až po skončení školy. Dcéry i mamu viedla prvá dáma Michelle Obamová, aby po Libérii a Maroku aj v Španielsku príkladom vlastnej rodiny podporila vzdelávanie dievčat.

S takýmto silným osobným tímom prišla Obamová povzbudiť krajiny, aby viac podporovali vzdelávanie dievčat. Podľa iniciatívy Let Girls Learn, ktorá vznikla minulý rok, viac ako 62 miliónov dievčat z celého sveta nechodí do školy.

 

 

Školy v Libérii a Maroku

V Libérii, kde sa šesťdňová cesta prvej dámy začala, navštevuje školu len tretina dievčat. Spolu s filmovou hviezdou Freidou Pinto, známou z Oscarového filmu Milionár z chatrče presviedčali Michelle s dcérami a mamou dievčatá, že farba pleti nesmie byť pri vzdelaní prekážkou.

V Maroku po skončení dochádzky na základnej škole pokračuje v ďalšom vzdelávaní iba 36 percent dievčat, napísala agentúry AP.

„Je to srdcervúca strata, pretože tieto dievčatá sú tak bystré a hladné po vzdelávaní sa," napísala Obamová pre CNN.

"Tieto dievčatá nie sú o nič menej inteligentné alebo si o nič menej nezaslúžia vzdelanie ako moje vlastné dcéry - alebo niektorí z našich synov a dcér," napísala s tým, že jediný rozdiel je "geografia a šťastie."

Iniciatíva Let Girls Learn je témou, ktorej sa chce Obamová venovať aj po odchode z Bieleho domu. V januári 2017 bude mať Michelle 53 rokov, čo je priskoro na dôchodok, ale po ôsmich rokoch v Bielom dome priveľa na návrat k pôvodnému zamestnaniu na Uniklinik Chicago, kde patrila do vysokého manažmentu. O politickej kariére podľa vzoru Hillary Clintonovej Obamová neuvažuje, chce skôr mobilizovať spoločnosť, čo sa jej darilo už z Bieleho domu. Manželka prezidenta robila úspešne kampane na podporu športu, zdravého stravovania, ale aj na vzdelávanie i podporu dievčat a žien.

 

S herečkou a aktivistkou Meryl Streepovou. 

 

Väčší vplyv ako manžel 

Michelle Obamová je stabilne populárnejšia ako jej manžel. Kým popularita prezidenta Baracka Obamu stúpla zo 40 na terajších 50 percent, Michelle Obamová podporuje 70 percent Američnaov. Na twitteri a instagrame  ju sleduje 5 miliónov ľudí.

Popularita jej umožňuje vyjadrovať sa k veciam s podobne silným účinkom, akoby to robila v úlohe političky.

Pred štyrmi týždňami sa podľa Huffington Post prihovorila žiakom na City College v New Yorku a bez toho, aby ho menovala, kritizovala republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa. „Je nebezpečné, keď politici démonizujú celé skupiny obyvateľstva. Amerika nie je otvorená strašeniu v kampani. Nebudujeme múry, aby sme vylúčili ľudí,“ povedala Obamová na City College, ktorá je chudobnejšou sestrou slávnej Kolumbijskej univerzity. Otvorili ju v roku 1847 v Harleme pre deti prisťahovalcov a chudobnejších obyvateľov. Aj preto mala Michelle Obamová prejav v škole, kde je 40 percent študentov prvými v rodine, ktorí študujú.

Pripomenula im, že to boli prisťahovalci, ktorí založili Google alebo Ebay, či napísali národnú hymnu. „Aj architekti Bieleho domu a Brooklynu mostu boli prisťahovalci,“ dodala.

Opačne v kampani podporila demokratickú kandidátku Hillary Clintonovú tiež bez toho, aby ju menovala. „Som hrdá, že tento rok môžeme prvýkrát v histórii voliť ženskú kandidátku na prezidentku Spojených štátov,“ povedala v Madride podľa agentúry AFP prvá dáma, ktorá dlhodobo podporuje vzdelávanie dievčat i rovnosť príležitostí pre ženy. 

  

Prečítajte si aj Michelle Obamová a Meryl Streepová hovorili o ženách a dcérach