V prvom článku som vám odovzdal prvých päť námetov na to, aby ste mali, ako súčasná žena, svoj šatník na požadovanej úrovni. Máte teda zvolenú základnú farbu, viete, čo je biznis šatník, nenakupujete impulzívne a viete vytvoriť základ vašej garderóby. Viete tiež, ako pôsobia topánky na celkový outfit. Doplním vám ďalšie zásady do desatora dámskeho šatníka na úrovni.

Šatník na úrovni: Farby

Signalizujte správne. Farby a ich vplyv na psychiku sú preskúmané z mnohých strán. Niektoré farebné kombinácie vám umožnia vyniknúť, niektoré odevy a ich farebná škála vás pohltí. Dbajte, aby farby vášho odevu podporovali to, aká ste vo vnútri a čo chcete povedať. Ak chcete zaujať svojou kompetentnosťou, voľte mierne kontrasty. Béžovú blúzku kombinujte s tmavomodrým kostýmom, doplňte topánky v telovom odtieni.

Prečítajte si

Päť bodov, ako si zostaviť dámsky šatník na úrovni

Tmavo modrá je farbou vyjadrujúcou inteligenciu a dôveru. Ak sa necítite dobre a chcete zostať "nenápadná", voľte sivý kostým s bielymi doplnkami a čokoládovo hnedú obuv. V pomyselnom "myšom kožúšku" zostanete skrytá. Pozor na veľmi agresívne kombinácie čiernej, červenej a bielej - môžu spôsobiť, že sa vás ľudia "zľaknú" a budú vás považovať za prísnu a nekompromisný. Odporúčam túto kombináciu nenosiť. Miesto červenej zvoľte radšej malinovú alebo mrkvovú, namiesto čiernej vyberte antracitovú farbu. Všetko bude miernejšie.

Šatník na úrovni: Šperky a kabelka 

Odev ženy by bol polovičný, keby na sebe nemala vhodné a vkusné doplnky. Nie je dôležité, či sa bude jednať o bižutériu alebo šperk z drahých kovov. Do práce nenoste nikdy viac ako tri kusy šperkov alebo bižutérie. Viac ozdobných doplnkov pôsobí okázalo a na vašich klientov i kolegyne negatívne. V praxi to znamená jeden prsteň, jedna retiazka na krku a jedny náušnice.

Ak ste zvyknutá nosiť hodinky, zaistite, aby vám necinkali, keď pracujete alebo píšete. Posuňte ich vyššie na predlaktí alebo zvoľte hodinky s koženým remienkom. V prípade, že máte hodinky, uberte jeden šperk na sebe. Pokiaľ máte bižutériu, vyberte takú, aby ako bižutéria aj vyzerala. Šperk by mal vyzerať ako šperk. Nikdy nie naopak.

🛒  [Kabelky a tašky z novej kolekcie GANT, doprava zadarmo - kliknite tu:]

 

Dámska kabelka je, ako viete iste lepšie ako ja, miestom pre všetko potrebné. Na druhej strane je to predmet, výrazne ovplyvňujúci vašu celkovú úroveň a upravenosť. Do vašej pracovnej kabelky sa toho musí zmestiť veľa, preto voľte radšej objemnejšiu, avšak uzatvárateľnú na zips alebo pracky. Vaša kabelka nemusí byť vo farbe vašich topánok, toto pravidlo je, vďakabohu, už prekonané.

Farba kabelky závisí na vašej preferencii, ja odporúčam vínovú, béžovú alebo tmavo hnedú. A ak máte výraznejšie topánky, môže byť jednoducho len čierna. Vždy však kožená, teda vyrobená z prírodnej usne. Vaša kabelka by nemala na sebe niesť výrazné logá výrobcov alebo byť okázalá. Na kabelku, ktorú nosíte do práce nič nevešajte, neviažte šatky ani nepripínajte plyšové hračky.

Šatník na úrovni: Značka nie je všetko

Veľakrát nájdete rozdiel medzi výrobkom bez značky a značkovým výrobkom. Veľakrát sú značkové výrobky naozaj lepšie. Je to však aj naopak. Pri nákupe značkových odevov, doplnkov alebo šperkov počítajte s tým, že cena obsahuje aj náklady na často obrovskú marketingovú mašinériu a výrobky sú teda drahšie. Značka sama nie je vždy známkou vyššej kvality a už vôbec nie známkou dobrého vkusu. Rozmyslite sa, či budete investovať do výrobku s viditeľnou značkou, a povedzte si nahlas dôvod prečo.


🛒  [Značkové hodinky pre každú ženu - kliknite tu:]

Chcete očariť, omámiť a dokázať iným, že "na to máte?" Ak áno, toto nie je ten správny dôvod. Ak nemáte ten správny dôvod, ste reklamný pútač danej značky a ešte za to zaplatíte. Dáma na úrovni vie, že jedinou značkou, ktorú má propagovať, je jej vlastná značka, charakterizovaná nadčasovou eleganciou, kompetenciou a prirodzenou ženskou krásou.

K štýlu patrí aj účes

Na rozdiel od mužského obliekania sa tiež váš účes (z hľadiska dress code) radí medzi súčasti odevu. A to síce ako jeho koruna. Úprava vlasov výrazne ovplyvňuje, ako sa budete ako žena cítiť a ako budete pôsobiť na ostatných. Pre veľmi formálne obchodné rokovania, pri ktorých sú vašim náprotivkom konatelia spoločností, predsedovia predstavenstiev a vedenie obcí alebo územných celkov, je optimálne vlasy stiahnuť do suku alebo vytvoriť slušivý drdol.

Pri rokovaniach na bežnej dennej úrovni môžete nechať vlasy rozpustené alebo stiahnuté do copu - ak vám pristane. Vlasy si nezdobte žiadnymi šperkami alebo výraznými sponami.

Je toho ešte oveľa viac, na čo by mala dáma na úrovni dbať. Nepísal som o rukaviciach, šáloch ani o klobúkoch. Nepísal som však doteraz ani o spôsobe správania a konania. V jednom z ďalších dielov pripravím prehľad vlastností a nevyhnutných znalostí každej štýlovej ženy. Dovtedy vám prajem dni plné úspechov a radosti.

Vás Daniel

 

Daniel Šmíd je lektorom etikety, korektného správania a poradca v otázkach vkusu. Prednáša semináre, vedie kurzy vo firmách v Čechách, na Slovensku a v Rakúsku. Viac o ňom sa dočítate na www.danielsmid.cz. Jeho kurzy pre verejnosť nájdete na www.etiketaustolu.cz