Ak pripustíme, že vaše telo, milé dámy, stojí na nohách, tak to, čo máte oblečené, stojí na topánkach. Váš odev vytvára vašu osobnosť. Veľká časť povrchu vášho tela je zakrytá odevom. Odev, a tým myslím premyslenú kombináciu jednotlivých kusov oblečenia, je skvelým nástrojom na komunikáciu. Odev nie je len oblečenie. Nie je iba izoláciou od zimy, tepla alebo cudzích pohľadov. Je to sprievodca vaším dňom.  

Topánky vytvárajú pomyselnú základnú čiaru stavby vášho tela. Osobný štýl je unikátna zmes skúseností, znalostí odevu a ich spôsobu, ako hovoria k vám, aj k ostatným, s ktorými máte tú česť sa stretávať. Z hodnôt, vnútorného nastavenia a z toho, aká vlastne ste, vychádza váš osobný štýl. Topánky sú významným prvkom na budovanie osobného štýlu

Napriek tomu, že topánky sú oproti ostatným kúskom oblečenia relatívne malé, hrajú významnú úlohu v tom, ako sa cítite a ako vyzeráte. Pohodlie v dobrých topánkach prispieva k správnemu držaniu tela, k dobrému rytmu dýchania a tým aj k pocitu radosti. Topánky, ktoré sú vyrobené správne, majú konštrukciu a povrch vyrobené s ohľadom na to, že v nich bude chodiť žena, sú pohodlnejšie. Pokiaľ výrobca zvolil okrem vhodnej konštrukcii aj hodnotný design, môžu aj byť aj krásne topánky pohodlné. Rozhoduje teda hodnota. 

 

 

Hodnotné topánky dotvárajú celok vášho oblečenia. Ak nosíte hodnotné topánky, vyzerá váš odev a vy s ním oveľa lepšie. Naopak topánky bez hodnoty môžu akúkoľvek, hoci aj dobrú kompozíciu vášho oblečenia, posunúť o jednu-dve priečky nižšie. Významným faktorom, ako topánky ovplyvňuje váš odev, teda aj vás, je ich tvar.  Začnime od začiatku. Špička. Skutočná špička (teda špicatá špička topánky) vyzerá prísne. Chcete vyzerať prísne? Pokiaľ áno, prečo? Ak ste výrazný typ dynamickej ženy, nedoporučujeme, aby ste svoju energiu ešte znásobili špicatou topánkou. 

Mierne zaoblená alebo tupá špička topánky je vhodná pre všetky ženy. Je elegantná a ženská. Veľmi dobre sa hodí k formálnemu aj menej formálnemu osobnému štýlu. K šatám, k sukni aj k nohaviciam padne práve takto vyrobená špička topánky ako uliata. Úplne zaoblená alebo guľatá špička vám pridáva na hmotnosti, podobne ako topánky typu barefoot. Pre väčšinu žien nie sú vhodné topánky, ktoré majú remienok cez priehlavok. Výrazne opticky skracujú dĺžku nohy, čo si môže dovoliť len máloktorá z vás. Podobným úskalím sú lodičky alebo sandálky na podpätku typu Straps alebo T-Straps. 

 

 

Pre veľkú časť žien nie sú vhodné topánky nad členok. Áno, to sú tie, ktoré nosil Cipísek v známom detskom večerníčku. U žien, ktoré majú silnejšie alebo silné nohy, sú štýlovou samovraždou. Rovnako je to s kozačkami, vysokými topánkami bez opätku. V oboch prípadoch ide o topánky vhodné výhradne pre dlhšie alebo štíhle nohy.    

Podobné nedorozumenie sa týka výšky opätku. Jeho výška by mala odpovedať výške ženy. To však v praxi znamená, že čím vyššia je žena, tým vyšší by mal byť opätok. Čím je žena vzrastom nižšia, tým nižší opätok jej pristane. V praxi sa však stretávame s presným opakom. Vysoké ženy sa boja vziať si 8-centimetrový opätok, aby neprevyšovali svojho partnera a tie menšie sa kníšu na vysokých opätkoch, aby asi dohnali to, čo im príroda nenadelila. Optimálna výška opätkov pre každú ženu je 1/22 jej výšky. Vydeľte teda  svoju výšku číslom 22 a máte výšku svojho opätku.  

 

 

             Žena / cm

            157

    160

     163

     166

    169

    172

    175

    178

                    Podpätok/ cm

            7,13

     7,27

     7,40

    7,54

    7,68

    7,81

     7,95

    8,09

 
 

Patrím medzi tých, ktorí majú radi topánky. Mám ich dostatok a môžem ich striedať tak, aby si topánky odpočinuli.  Topánky sú pre mňa viac ako obuv. Pomáhajú mi ísť tam, kam mám namierené a podporujú dosiahnuť moje osobné ciele. To isté želám aj vám.

  Váš Daniel  

 

 

Daniel Šmíd je lektorom etikety, korektného správania a poradca v otázkach vkusu. Prednáša semináre, vedie kurzy vo firmách v Čechách, na Slovensku a v Rakúsku. Viac o ňom sa dočítate na www.danielsmid.cz. Jeho kurzy pre verejnosť nájdete na www.etiketaustolu.cz