Brigádna generálka Beáta Hanušniaková je prvou ženou v Ozbrojených silách Slovenskej republiky v generálskej hodnosti. Vymenovala ju prezidentka Zuzana Čaputová 24. októbra 2023.

"Mimoriadne ma teší, že medzi povýšenými dôstojníkmi je aj plukovníčka, a oddnes generálka Beáta Hanušniaková, ako historicky prvá žena v generálskej hodnosti. Som presvedčená, že tak ako by ženy mali mať rovnocenný prístup k najvyšším pozíciám v iných profesiách či vo verejnom živote, zaslúžia si ho aj v Ozbrojených silách," uviedla na sociálnej sieti prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá je hlavnou veliteľkou Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Prvá žena v generálskej hodnosti

Hanušniaková pri vymenovaní povedala, že ide pre ňu o „výnimočný post a veľkú poctu“. „Naša pocta dnes ale patrí všetkým vojakom a vojačkám, ktorí tvrdo pracujú” dodala.

Ministerstvo obrany neuviedlo Hanušniakovej zaradenie. Na rukávovej nášivke je znak s nápisom - Ministerstvo obrany Slovenskej republiky Vojenské spravodajstvo. Príslušnosť k Vojenskému spravodajstvu potvrdil aj Igor Cibula z Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov.

Ženy v slovenskej armáde

V ozbrojených silách SR tvoria ženy 13,8 percenta celkového stavu, čo je 1800 vojačiek. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor Ministerstva obrany (MO) SR.

"Ženy pôsobia viac-menej rovnomerne vo všetkých útvaroch OS SR, najčastejšie sú zastúpené v štáboch útvarov, zdravotníctve a logistike, ale aj v bojových jednotkách," priblížil rezort. Na otázku, či sú ženy na niektoré pozície menej alebo viac vhodné, odpovedal, že vhodnosť uchádzačov o štátnu službu posudzujú individuálne, bez ohľadu na pohlavie.

V ozbrojených silách pôsobia aj ďalšie tri plukovníčky, teda ženy s hodnosťou, ktorá predchádza generálskej.