Dnes ráno som sa zobudila a moje smart hodinky mi poskytli prehľad trendov o mojom zdraví a pohybe v posledných týždňoch. Bolo to povzbudenie iné, bol to zmar. Namiesto 15 poschodí denne vyjdem za posledné týždne len 4, namiesto 11 tisíc krokov prejdem denne ledva 9 tisíc, denne cvičím namiesto 100 minút len 70, moje VO2 Max kleslo zo septembrových 46 na súčasných 35 a môj tep v pokoji sa zvýšil z pôvodných 58 na 72 úderov za minútu.

Dokonca sa v noci častejšie budím a potom mám problem zaspať. Z týchto štatistík to vyzerá, že som sa buď totálne opustila, alebo trpím závažným ochorením.

V skutočnosti som úplne zdravá, akurát som v 30. týždni tehotenstva. Už skrátka nevládzem ísť na crossfit šesťkrát do týždňa a potom ešte na prechádzku so psom. A ani by som nemala, pretože moje telo potrebuje energiu vydávať inde.

Aj keď ich mám neustále na zápästí, moje smart hodinky o mojom tehotenstve netušia! Keď večer ležím vyflusnutá na gauči, zahlásia, že ešte mám do polnoci čas splniť svoj energetický výdaj. Stačí, aby som si dala pár drepov alebo krátku prechádzku. Tak ďakujem pekne.

Namiesto motivácie pocit zmaru

Keď som ich za nemalé peniaze kupovala, sľubovala som si od nich povzbudenie k pohybu, čo viac ako rok aj veľmi úspešne plnili. No keď mi začalo rásť brucho, váha aj únava, začali klesať štatistiky. A namiesto motivácie a dobrého pocitu mi je podsúvaný akurát pocit zmaru nad stratenou kondíciou, ktorú bude ťažké znovu vybudovať.

Pár mesiacov som sa racionálne snažila zlým pocitom odolávať, veď všetky tieto fyziologické zmeny sú predsa normálne a potrebné. No ako u mňa úspešne fungovalo podvedomie, keď štatistiky rástli, tak si ma podvedomé mechanizmy našli aj pri klesajúcich krivkách. Nemala by som predsalen ešte urobiť tie drepy pred polnocou?

Ignorácia žien

Moje veľmi bežné a rozšírené smart hodinky ani ich originálna aplikácia na sledovanie cvičenia tehotenstvo nijak nezohľadňujú. Štatistiky klesajú, no ja vlastne neviem, či je toto tempo poklesu normálne a zdravé. To nie je veľmi chytré od zariadenia, ktoré výrobcovia označujú ako chytré.

Veď tehotenstvom štatisticky prejde počas života polovica populácie Slovenska dvakrát. To je 18 mesiacov života. 18 mesiacov, v ktorých by sa nám tehotným ženám zišlo povzbudenie a pochvala za to, že sme popri únave, vyššej váhe a vyčerpaní zvládli ísť cvičiť. Túto úlohu dnes našťastie prevzali kamarátky a kamaráti v telocvični a robia to zadarmo.

Mohli by byť veľmi nápomocné

Svoje hodinky som sa preto rozhodla kvôli psychickej pohode na pár mesiacov odložiť do šuplíka. No nechcem v žiadnom prípade odrádzať od smart hodiniek v tehotenstve každú z vás. Napríklad pri vysokom tlaku a problémoch so srdcom vám môžu zachrániť život.

Štve ma však, že my ženy prechádzame úplne prirodzenými životnými zmenami, ktoré sú  ignorované a vynechané z bežných moderných technológií. Pritom by takéto rozšírenie mohlo byť mimoriadne užitočné a dopomôcť tehotným ženám k lepšiemu zdraviu.

Namiesto toho mám ďalší príklad rodovej diskriminácie v oblasti technológií, ktorú by mohla zaradiť Caroline Criado Perez do svojej skvelej knihy Neviditeľné ženy. Na internete som dokonca narazila na informácu, že krokomery na hodinkách nič nerátajú, keď tlačíte kočík. Obávam sa, že tento ufrflaný článok ešte bude mať pokračovanie.