Dnes 7,5 kilometra.

25 kíl! 

900 Kcal, paráda! 

Nalietaných 10 000 míľ!

Matematika 98,7 %, slovenčina 99 %, angličtina 98,4 %, yes!

 

Nie sú to žiadne šifry. Sú to správy o živote mojich priateľov, ktoré denne čítam na svojom fejsbúku. Niektorých som nevidela aj desať či pätnásť rokov. Netuším, ako sa majú, či sú šťastní, čo robia, s kým žijú, čo ich baví a čo ich trápi. Za to viem, koľko kilometrov denne nabehajú, koľko kíl schudli alebo pribrali, koľko energie spálili v posilňovni či koľko míľ preleteli lietadlá, ktorými sa viezli – ktovie kam? 

Je taká doba, zmenili sme sa na čísla. Akoby práve čísla hovorili o našom živote to najpodstatnejšie. Akoby čísla mali definovať to, či máme za sebou fajn deň alebo nás potrápil deň blbec, či sme šťastní, alebo aktuálne na svojej  ceste životom iba tápeme a kríza strieda krízu. Nechali sme čísla nech rozprávajú za nás. A rozprávajú tak, aby zvyšovali náš spoločenský status, poukazovali na naše úspechy a úspechy našich detí. 

 

Už nás dávno nedefinujú naše záľuby a naše pocity. Utvárajú nás čísla. Možno sa to začína už okamihom narodenia, keď pre lekárov a sestričky nie je dôležité, aby sa dieťatko cítilo bezpečne a zostalo v kontakte s matkou koža na kožu, ale treba ho rýchlo odvážiť a odmerať. Akoby bez záznamu týchto parametrov ani len nebolo možné vykročiť do života. 

Občas sa na tom svojom fejsbúku cítim ako na hodine matematiky. Pozerám sa na rovnice, v ktorých je X dobre skryté, treba si ho vypočítať alebo domyslieť, či aspoň skúsiť vytušiť, čo za ním naozaj môže byť. Behá niekto z mojich priateľov preto, aby schudol? Alebo preto, že potrebuje zo seba „vylietať" nadbytočnú energiu? Či, naopak, behá, lebo dúfa, že energiu takto dočerpá a spolu s ňou aj endorfíny, ktoré mu pomôžu bojovať proti depke? Behá za niečo, alebo pred niečím? Behá sám, alebo s niekým? Behá, aby si splnil sen a skúsil konečne zabehnúť maratón? Alebo sa len snaží utiecť sám pred sebou...?

Podobné otázky mi naskakujú pri každom čísle, ktoré na mňa zabliká z obrazovky. A desím sa dňa, keď si namiesto slov budeme vymieňať už len excelovské tabuľky.