Niekoľko tisíc ľudí sa v nedeľu zúčastnilo v španielskom hlavnom meste Madrid na protestnom pochode, aby vyjadrilo nesúhlas s plánovaným zákonom, ktorý má zlepšiť prístup žien k interrupciám. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Španielsko ide zlepšiť prístup žien k interupciám, katolíci protestujú

Španielska vláda pripravuje zákon, ktorý umožní podstúpiť takéto zákroky v štátnych nemocniciach. Účastníci pochodu niesli bannery s nápismi "umelé ukončenie tehotenstva nie je právo" a žiadali "viac úcty k životu", píše AFP.

Protest organizovala platforma "Áno pre život" (Sí a la vida). Na pochode sa podľa odhadov organizátorov zúčastnilo približne 20.000 ľudí. Miestne úrady odhadli počet účastníkov na zhruba 9000, píše AFP.

Španielsko umelé prerušenie tehotenstva dekriminalizovalo v roku 1985. Ženy v tejto krajine, kde sa väčšina obyvateľov hlási ku katolicizmu, však ešte stále čelia prekážkam, keď sa pre takúto možnosť rozhodnú, pripomína AFP.

Ženy v Španielsku musia kvôli interupciám cestovať

Mnohí lekári a štátne nemocnice takéto zákroky odmietajú vykonávať, takže ženy z niektorých španielskych regiónov musia za týmto účelom cestovať aj stovky kilometrov.

Pripravovaný vládny návrh zákona má zaručiť, že umelé ukončenie tehotenstva budú vykonávať vo všetkých štátnych nemocniciach v Španielsku. Vláda chce takisto zakázať protesty pred zdravotníckymi zariadeniami, kde takéto zákroky vykonávajú.

Španieli podľa prieskumov podporujú zachovanie existujúcich zákonov, ktoré umelé prerušenie tehotenstva na žiadosť ženy povoľujú počas prvých 14 týždňov.