Jeden zo symbolov boja proti sprísňovaniu potratov - Babka Kasia už bola nespočetne veľa ráz zatknutá. Sama tvrdí, že už to nepočíta. Od začiatku tohto roka bola v policajných putách minimálne desaťkrát.

Rozhorčil ju fakt, keď vlani poľský ústavný súd rozhodol, že interrupcia poškodených plodov alebo plodov s vývojovými chybami je protiústavná. De facto tým v Poľsku zakázal interrupcie s výnimkou incestu alebo znásilnenia.   

Prečítajte si

Babku Kasiu by sme pokojne mohli nazvať aj profesionálnou protestujúcou. Ulicami pochoduje už päť rokov a nebojuje len proti sprísňovaniu potratov, ale aj za práva sexuálnych menšín alebo hendikepovaných ľudí.

Drobná žena so sivými na krátko ostrihanými vlasmi a typickou dúhovou taškou - tak Augustinekovú poznajú mnohí Poliaci. Lektorka angličtiny a španielčiny na penzii sa však vôbec nehnevá, keď ju niekto nazve Babka Kasia. „Označenie babička je vlastne stelesnenie vedomostí a životných skúseností starších ľudí,“ vyjadrila sa v rozhovore pre poľský portál pre onet.pl.

Ako aktivistka začínala v rámci iniciatívy Poľské babky, no teraz už „bojuje“ na vlastnú päsť. A nie je sama, pridáva sa k nej množstvo mladých ľudí. „Protestujem, aby sme mali možnosť voľby vo všetkom, čo robíme. Sme slobodní ľudia, ale poľská vláda si to nemyslí,“ povedala pre český portál aktualne.cz.

Kto by si myslel, že ide o dôchodkyňu, ktorá len pokojne demonštruje svoje názory, je na omyle. Babku Kasiu zatýkajú hlavne kvôli agresívnemu správaniu. Najnovšie ju tento mesiac prokurátor obžaloval z napadnutia policajta, ktorého udrela po hlave rúčkou zástavy. O čine, ktorý je porušením trestného zákonníka, rozhodne súd a Katarzyne za to hrozia tri roky za mrežami.

Nadávanie policajtom úrady trestali len pokutami či napomenutím. Katarzyna však svoju taktiku nemieni zmeniť. „To som proste ja, nikto mi nebude hovoriť, čo mám robiť a čo si mám myslieť. Ja som tá, ktorá o tom rozhoduje,“ okomentovala to pre aktualne.cz.

Katarzyna tvrdí, že už párkrát čelila násiliu, ktoré sama nazýva policajné mučenie. Naposledy sa tak malo stať v januári tohto roku, keď ju zadržali na 18 hodín. Počas celej tejto doby ako cukrovkárka nemala prístup k jedlu a vode. Tvrdí tiež, že jej celý čas bola zima, pretože jej vzali kabát aj sveter. Polícia všetky tvrdenia odmieta.

Ako Babka Kasia povedala novinárom, na zatýkania si už zvykla, bála sa len zo začiatku. Strach nemá a v žiadnom prípade nechce so svojimi protestami prestať. Je jej len ľúto, keď býva terčom nemiestnych komentárov. Ako priznala pre onet.pl, veľmi ju bolí, keď jej ľudia odkazujú, aby radšej šla strážiť vnúčatá.

 „Odkazovanie na vnukov je veľmi bolestivé pre človeka, ktorý túžil po veľkej rodine, ale je na svete úplne sám. Žila som pre iné veci, môj život bol inak usporiadaný, nie pre rodinu,“ povedala dodala, že si vždy priala mať veľa potomkov. To, že je sama, nebolo jej rozhodnutím, ale hrou osudu.  

Jej priatelia z ulice hovoria, že Babka Kasia je otvorená, priateľská a čestná osoba, s ktorou sa vždy oplatí pozhovárať.