Leto v spomienkach vyzerá takmer vždy idylicky. Pre ženy je však toto obdobie oveľa hektickejšie ako zvyšok roka. Najmä v čase, keď majú školopovinné deti.

Nie je jednoduché zabezpečiť program pre deti na dlhé dva mesiace a nájsť si popritom čas aj na seba. Ťažšie to býva v prípadoch, keď sú starí rodičia ďaleko, alebo jednoducho nie je v ich silách pomôcť mladým.

Mestské tábory, detské letné tábory, striedavá dovolenka, babysitting – nech je to čokoľvek, vždy si to vyžaduje zvýšené nároky na organizáciu dňa. Keď vidím, ako to zvládajú moje kolegyne, opäť sa presviedčam o vynikajúcich manažérskych schopnostiach matiek. Ženy s deťmi sú skrátka schopné zorganizovať aj nemožné. Preto sa vždy teším, keď sa materstvom zocelené kolegyne vracajú do práce. Viem, že prichádza ďalšia mimoriadne efektívna posila, ktorá nestráca čas balastom a rovno rieši to, čo je potrebné.

 

Nevyužijú v kariére

Muži v tomto smere ťahajú za kratší koniec. Skúšku ohňom, ktorú berú ženy ako samozrejmosť, v rovnakom rozsahu ako ony zažívajú málokedy. Matky však výhodu totálneho manažmentu málokedy využijú aj na kariérny postup. Snažia sa maximum investovať do rodiny a výchovy detí. Je to prirodzené. Pridať do kolotoča povinností v domácnosti aj starosti s manažérskou pozíciou nie je maličkosť. Rozhodne niečo také neodporúčam bez podpory partnera a rodiny.

Ak ju však ženy majú, väčšinou pre ne nie je problém získať vyšší post a úspešne ho zvládať. V našej banke to krásne vidno na zvyšujúcom sa pomere žien na riadiacich pozíciách. Veľmi sa teším, že doby, v ktorých som začínala budovať svoju kariéru ja a v ktorých bol postup žien na niektoré posty jednoducho nemysliteľný, sú preč.

 

Tip na letné zaváranie

Ale dosť už bolo o povinnostiach v práci a v domácnosti. Leto je predsa ideálny čas na trochu bezstarostnosti, na príjemné stretnutia s priateľmi, cestovanie, ale tiež na zaváranie toho najlepšieho, čo sa urodí.

Ani u nás to nie je inak. Varíme džemy a vyrábame kompóty „všetkého druhu“. Osobne však najradšej konzervujem krásne prázdninové chvíle s rodinou a blízkymi. Spomienky na ne ma dokážu potešiť aj v tom najnáročnejšom pracovnom dni.

Verím, že i tohto roku to dokážeme všetky zorganizovať tak, že bude aj vlk sýty, aj koza celá. Teda, že stihneme pracovné povinnosti tak, aby sme mali čas na milé zážitky a detské prázdninové dobrodružstvá a že nám popri tom zostane trochu času na to, aby sme si zašli na kozmetiku, či pedikúru. Veď, keď sa cítime krásne a spokojné, cítia to aj naši blízki. Tak uberte plyn, otvorte oči a nechajte sa unášať pohľadom na zapadajúce slnko. S pohárikom dobre vychladeného moku, hoci aj doma na terase. Držím vám prsty a prajem veľa krásnych letných okamihov, ktoré si uložíte do spomienok s poznámkou „nádherné“.

 

(Elena Kohútiková je top manžérkou a bankárka, v roku 2015 sa stala absolútnou Slovenkou roka)

 

Prečítajte si aj Letné stĺpčeky známych žien