Travis Bradberry, jeden z autorov bestselleru Emotional Inteligence 2.0. hovorí, že to nie je ani tak o výzore alebo inteligencii, než o emocionálnej inteligencii a sociálnych schopnostiach. Tu je 11 vecí, ktoré sa podľa Business Insider môžete naučiť, aby ste boli sympatická.

 

1. Sympatickí ľudia sa pýtajú

Pýtajte sa a koncentrujte sa na to, čo vám ľudia hovoria. Počúvajte a nesústreďujte sa na to, čo odpoviete, keď váš partner v rozhovore skončí. Ukážte, že vás zaujíma, čo práve hovorí.

 

2. Sympatickí ľudia nechajú mobilný telefón v taške

Určite vás neprekvapí zistenie autorov knihy, že tomu, s kým sa rozprávate, sa bude páčiť, ak svoj smartfón dáte nabok a budete sa koncentrovať len na váš rozhovor.

 

3. Sympatickí ľudia sú autentickí

Nikto nemá rád ľudí, ktorí sa na niečo hrajú. Ľudia podľa autorov knihy Emotional Intelligence 2.0. majú radšej, keď ste takí, akí v skutočnosti ste. To vás robí zaujímavejším, ak sa hráte na niekoho, len aby vás ľudia mali radi.

 

 

 

4. Sympatickí ľudia nemenia svoje správanie

Ľudia, s ktorými ste v kontakte majú radi, keď vedia, s kým majú dočinenia a aký typ reakcie môžu od vás očakávať. Aj vtedy, keď vás ovládajú nálady, dávajte pozor, aby neurčovali, ako sa k ľuďom správate. Úprimnosť a poctivosť sú dôležité.

 

5. Sympatickí ľudia využívajú pozitívnu reč tela

Niekedy je dôležitejšie to, ako niečo poviete, než čo poviete. Dbajte na to, aby reč vášho tela bola pozitívna, to znamená, nehrajte sa s rukami, dávajte si pozor na tón vášho hlasu, udržiavajte očný kontakt a obracajte sa na osobu, s ktorou hovoríte.

 

6. Sympatickí ľudia zanechávajú silný prvý dojem

Často rozhoduje prvý moment o tom, či vás budú mať ľudia radi alebo nie. Preto je dôležitá reč tela ako pevné podanie ruky alebo úsmev.

 

 

 

7. Sympatickí ľudia oslovujú druhých po mene

Často sú to detaily, pre ktoré ste druhým sympatická. Mnohým ľuďom sa napríklad páči, ak ich oslovujete menom.

 

8. Sympatickí ľudia sa smejú

Keď sa usmievate, smeje sa aj vaše telo. To vám dodáva dobrý pocit a robí vás hneď sympatickejšou.

 

9. Sympatickí ľudia vedia, kedy sa môžu iným otvoriť

Nezdôverujte sa so svojimi osobnými problémami veľmi rýchlo. Sympatickí ľudia nechajú rozhodnúť iných, kedy je ten správny čas sa otvoriť.

 

 

 

10. Sympatickí ľudia vedia, kedy sa môžu druhého dotknúť

Podľa autorov knihy pomáha, ak sa ľudí, s ktorými komunikujete, počas rozhovoru napríklad dotknete ramena alebo mu priateľsky podáte ruku. Mení sa to však podľa situácie, niekedy je dotyk primeraný a niekedy nie.

 

11. Sympatickí ľudia berú druhých ako osobnosti

Vášniví ľudia sú veľmi atraktívni. Sympatickí však nájdu mieru, aby ich vášeň v práci neovládala. Pri práci sú vážni a priateľskí. Nepracujú s klebetami, ale berú ľudí ako osobnosti. Pamätajú si, čo povedali včera alebo minulý týždeň a dávajú tak najavo, že sú pre nich rovnako dôležití ako práca.

 

 

Prečítajte si aj Desať vecí, ktoré emocionálne inteligentní ľudia nerobia