Svetovú cenu slobody tlače UNESCO - Cenu Guillerma Cana získala trojica väznených iránskych novinárok. TASR správu prevzala v stredu z agentúry AP.

Ocenili uväznené iránske novinárky 

Ocenená Niloufar Hamediová minulý rok informovala o smrti 22-ročnej Kurdky Mahsy Amíníovej po predchádzajúcom zadržaní mravnostnou políciou. Elaheh Mohammadiová písala o Amíníovej pohrebe a Narges Mohammadiová je dlhoročná novinárka a jedna z popredných iránskych aktivistiek.

Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová mená držiteliek oznámila v utorok v New Yorku. "Nikdy nebolo väčšmi dôležité prejaviť úctu všetkým novinárkam, ktorým bránia vo výkone povolania a ktoré čelia hrozbám a útokom na svoju osobnú bezpečnosť," povedala. Vyzvala svetových lídrov, aby bránili slobodu tlače a ochraňovali profesionálnu, slobodnú a nezávislú žurnalistiku.

Laureátky platia cenu za oddanosť pravde

Predsedníčka medzinárodnej poroty Zainab Salbiová dodala, že trojica laureátok platí veľkú cenu za svoju oddanosť v oblasti spravodajského pokrývania a oznamovaní pravdy.

Iránske súdnictvo koncom apríla uviedlo, že Hamediová a Elaheh Mohammadiová boli obžalované za spoluprácu s USA, konanie proti národnej bezpečnosti a vytváranie propagandy proti systému. Obe sú podľa UNESCO vo väzení od septembra.

Odsúdená na 16 rokov väzenia

Ich zadržanie vyvolalo v zahraničí vlnu kritiky v spojitosti s krvavými zásahmi bezpečnostných zložiek voči novinárom a účastníkom protivládnych protestov. Protesty vyvolala vlani v septembri smrť Mahsy Amíníovej. Počas nich už zomrelo najmenej 529 ľudí, píše AP s odvolaním sa na ľudskoprávnych aktivistov v Iráne. Úrady zadržali ďalších viac než 19.000 osôb.

Narges Mohammediová si podľa UNESCO odpykáva 16-ročný trest vo väzení. V zahraničí si získala uznanie za aktivistické úsilie proti trestu smrti v Iráne.

3. máj je Svetový deň slobody tlače

Svetová cena slobody tlače UNESCO sa udeľuje od roku 1997 pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače 3. mája. Ide o ocenenie pre osoby, organizácie či inštitúcie, ktoré výraznou mierou prispeli k obrane či podpore slobody tlače kdekoľvek na svete - najmä ak bolo ich úsilie spojené s rizikom.

Cena je pomenované po kolumbijskom novinárovi Guillermovi Canovi, ktorého zavraždili v decembri 1986 v Bogote pred budovou novín El Espectador, pre ktoré pracoval. Vlani toto ocenenie získala Bieloruská asociácia novinárov (BAJ).