Maria Ressaová sa v roku 1963 narodila vo filipínskej Manile, keď jej mama mala len 18 rokov. Keď mala Maria iba rok, jej otec zomrel a mama ostala v náročnej životnej situácii. Rozhodla sa konať a Mariu a jej sestru zverila do opatery rodiny ich otca. Ona odišla za prácou do USA, ale často sa za dcérami vracala.

Takto to šlo až do Mariinich desiatich narodenín. Jej mama sa totiž vydala a rozhodla sa vziať si dcéry k sebe do Spojených štátov. Jej manžel, ktorý bol Američan s talianskymi koreňmi, dokonca Mariu adoptoval a ona si vzala jeho priezvisko.

Dospievala už v americkom New Jersey. Spočiatku ju to ťahalo celkom inde, než k novinárčine. Ako mladé dievča hrala na niekoľko hudobných nástrojov, pekne spievala a bola nadanou basketbalistkou. Potom sa začala zaujímať o molekulárnu biológiu, no neskôr presedlala na divadlo, ktoré študovala postgraduálne na Princetonskej univerzite.

Na prestížnej univerzite bola jej spolužiačkou aj niekdajšia prvá dáma USA Michelle Obamová. Život jej však zmenilo štipendium, ktoré dostala na štúdium na Filipínach. Tak sa vrátila do rodnej krajiny a tam vyštudovala žurnalistiku.

Maria Ressaová - práca novinárky

Pred kameru sa dostala až trochu neskôr, jej prvý džob bola vládna televízia PTV4. Neskôr sa zamestnala v pobočke americkej televízie CNN, kde sa postupne prepracovala na šéfku investigatívnych reportérov, ktorí pokrývali juhovýchodnú Áziu . Vybrala si nebezpečné odvetvie – zameriavala sa na odkrývanie teroristických sietí a venovala sa aj politickému násiliu. V CNN pôsobila od roku 1995 do roku 2005.

Neskôr pracovala pre filipínsku televíziu ABS-CBN, písala aj pre americký denník The Wall Street Journal. Zocelená reportérka si svoje skúsenosti nenechávala pre seba a posúvala ich aj mladým študentom. Na filipínskej univerzite napríklad vyučovala televíznu žurnalistiku. Na svojej alma mater – Princetonskej univerzite – zas prednášala o politike a médiách v juhovýchodnej Ázii.

Skutočný zlom však nastal až v roku 2012. Ešte s troma ďalšími novinárkami totiž rozbehli internetový start-up. Bol ním portál Rappler, ktorý sa postupom času vypracoval na najväčšie filipínske internetové médium, ktoré v súčasnosti zamestnáva vyše sto reportérov.

Ako Rappler expandoval, tým viac prekážali jeho ostré a kritické články filipínskym elitám. Ressaová a jej kolegovia totiž nahlas kritizovali najmä politiku prezidenta Rodriga Duterteho, ktorý v krajine rozpútal krvavú vojnu proti drogovým gangom. Odhaduje sa, že pre jeho ťaženie prišli o život tisíce Filipínčanov.

Maria Ressaová - zatykače a kaucie

Dutertemu však kritika extrémne prekážala, tak sa jeho mocenský aparát všemožne snažil Ressaovú umlčať. Napríklad obvineniami z daňových únikov, ktoré ju mali diskreditovať. „Je očividné, že sa tamojšia vláda snaží manipuláciou so zákonom zastrašiť a umlčať jednu zo svojich najhlasnejších kritičiek,“ reagoval na jedno z mnohých Mariinich zatknutí Vybor na ochranu novinárov ešte v roku 2019. Ressaovej sa zastala napríklad aj bývalá americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová.

Okrem iného prišli obvinenia, že Rappler porušuje zákon, ktorý na Filipínach zakazuje, aby mali miestne v rukách zahraniční majitelia. Malo to narážať na fakt, že jeho spolumajiteľka Ressaová má okrem filipínskeho aj americké občianstvo.

Najviac obvinení však bolo za ohováranie na internete. Častokrát  to skončilo prepustením na kauciu. Jedno z nich ju však dostalo na súd. Sťažoval sa miestny podnikateľ Wilfredo Keng, ktorého spájali s obchodovaním s ľuďmi a drogami. Rozsudok padol v lete 2020 a súd rozhodol, že Ressaová je vinná. Hrozí jej až šesť rokov väzenia. Keďže podala odvolanie, zostala na slobode a o všetkom rozhodne až Najvyšší súd.

„Boj za slobodu slova a demokraciu pokračuje,“ okomentovala to vtedy reportérka.

 „Bola som šokovaná. Vedela som, že vláda sa nás snaží zastrašiť, aby sme mlčali. Vedela som, že to bude zlé. Stále neviem, aké zlé to bude. Ale nemienim sa zmeniť. Buď si budem stáť za svojimi hodnotami, alebo to už nie som ja,“ povedala v rozhovore pre magazín Elle.

Ressaová nechce skončiť

A nepoľavila. Po zverejnení článku o vysokoškolskom profesorovi, ktorý mal za peniaze dávať študentom lepšie známky, prišlo ďalšie zatknutie. Celé sa to udialo začiatkom tohto roka a v putách skončil aj jej kolega, ktorý článok napísal.

"Je to môj desiaty zatykač za menej ako dva roky. To je určite obťažovanie,“ povedala Maria pre agentúru AFP. Napokon boli obaja novinári prepustení na kauciu.

Ressaová priznala, že dostáva veľa vyhrážok, rovnako ako jej kolegovia. Má za sebou už 35 rokov praxe v žurnalistike, tak sa nebojí o seba, ale práve o mladých novinárov „Ja som už stará. Mám za sebou dobrú kariéru, mala som veľa skúseností, ale obávam sa o našich mladších reportérov. Je ťažké, keď máte dvadsať rokov a snažíte sa prísť na to, kto ste a čelíte tomuto,“ povedala pre Elle.

Ona sama sa nikdy nevydala a celý svoj život zasvätila novinárčine.

Sama však priznáva, že na odpočinok nemyslí a naďalej bude poukazovať na neprávosti či porušovanie ľudských práv. Je presvedčená, že ak chce zvíťaziť, nesmie popustiť zo svojich morálnych hodnôt. „Nemôžeme sa stať príšerou, aby sme porazili príšeru,“ dodala.