Federálny súd v newyorskom Manhattane v utorok rozhodol, že bývalý americký prezident Donald Trump sexuálne napadol novinárku E. Jean Carrollovú a priznal jej odškodné päť miliónov dolárov za ublíženie na cti. TASR správu prevzala z agentúr AP a Reuters.

Sexuálne zneužitie alebo útok je podľa práva štátu New York definované ako sexuálny kontakt bez predchádzajúceho súhlasu.

Porota uznala sexuálny útok, znásilnenie nie

Deväťčlenná porota (6 mužov a 3 ženy) však odmietla tvrdenie Carrolovej, že ju Trump znásilnil. Porotcovia rozhodovali, či Trump Carrollovú znásilnil, sexuálne napadol, alebo či sa jej nevhodne dotýkal. Takisto mali rozhodnúť, či sa voči nej dopustil očierňovania. Išlo o občianske konanie a exprezidentovi preto nehrozia trestnoprávne následky.

Carrollová počas svojej výpovede v rámci procesu uviedla, že Trump ju znásilnil v 90. rokoch minulého storočia v skúšobnej kabínke obchodného domu v Manhattane. Bývalá stĺpčekárka magazínu Elle uviedla, že ju v luxusnom obchode oproti mannhatanskému mrakodrapu Trump Tower požiadal o pomoc s výberom darčeka. Neskôr ju však vraj nasledoval do prezliekacej kabínky, kde ju pritlačil k stene a znásilnil.

V októbri 2022 Trump údajne poškodil jej dobré meno, keď na svojej sociálnej sieti Truth Social jej tvrdenia označil za klamstvá.

Novinárka exprezidenta zažalovala už v novembri roku 2019 za ublíženie na cti, ktorého sa Trump údajne dopustil v súvislosti s popieraním činu, keď sa vyjadril, že Carrollová ani "nie je jeho typ". Novinárka uvádza, že Trump tým poškodil jej povesť a kariéru. Vlani v novembri novinárka podala žalobu aj za sexuálny útok. Využila pritom nový zákon, ktorý chráni obete sexuálnych útokov aj desaťročia po údajnom čine.

Trump obvinenia odmieta, odvolá sa

Bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý sa snaží o znovuzvolenie do Bieleho domu vo voľbách v roku 2024, sa proti rozsudku súdu odvolá, oznámil jeho hovorca Steven Cheung. Nemusí zaplatiť odškodné päť miliónov dolárov, ktoré súd v utorok Carrollovej priznal aj za očierňovanie, keďže prípad je v štádiu odvolania. 

Trump od začiatku obvinenia Carrollovej popieral a na súdnom procese, ktorý sa začal 25. apríla, sa nezúčastňoval osobne. Exprezident v príspevku na svojej platforme Truth Social v utorok krátko po oznámení súdneho rozhodnutia ostro kritizoval verdikt newyorskej súdnej poroty proti nemu. Označil ho za "hanebnosť" a dodal: "Vôbec nemám tušenie, kto je táto žena."

Myslel tým žalujúcu stranu, Carrollovú, ktorá ho obvinila zo znásilnenia v obchodnom dome v New Yorku v 90. rokoch 20. storočia. Uviedol tiež, že verdikt je "pokračovaním najväčšieho honu na čarodejnice všetkých čias".