Na Slovensku dojčia 53 percent detí vo veku šiestich mesiacov. Päťdesiatpäť percent dojčiat zároveň od štvrtého mesiaca ochutnáva pevnú stravu, vďaka čomu sa stretávajú s potenciálnymi alergénmi v období tzv. imunologického okna. Vyplýva to z prieskumu Iniciatívy prvých 1000 dní v spolupráci so Slovenskou pediatrickou spoločnosťou.

Svetový týždeň dojčenia 2022

Viac ako 120 organizácií z celého sveta zapojili do kampane Svetový týždeň dojčenia, ktorú organizuje Svetová aliancia pre dojčenie. Vo väčšine krajín sa oslavuje od 1. do 7. augusta.

"Imunologické okno nastáva zhruba medzi 17. až 24. týždňom života dieťaťa. Ide o jedinečné obdobie, keď môžu dojčatá začať ochutnávať pevnú stravu. Najnovšie vedecké poznatky preukázali, že tento postup pomáha správne utvárať ich imunitné reakcie a znižuje neskoršiu precitlivenosť na alergény," uviedol predseda Slovenskej pediatrickej spoločnosti Milan Kuchta.

Dojčenie detí na Slovensku

Nejde podľa neho o náhradu dojčenia, ale o ochutnávanie malého množstva základných potravín. Materské mlieko má pomáhať a podporovať rozvoj tolerancie potenciálnych alergénov.

Najviac polročných detí podľa prieskumu dojčia v Bratislavskom (64 percent) a Banskobystrickom (58 percent) kraji. Vyplynulo z neho tiež, že po prepustení z pôrodnice je dojčených priemerne 81 percent detí. Prieskum realizovala spoločnosť NielsenIQ na vzorke 102 slovenských lekárov pre deti dorast koncom júna a začiatkom júla.

Polročné a dlhšie dojčenie detí má pozitívny vplyv na rozvoj ich poznávacích funkcií a pravdepodobne tiež pomáha zmierniť negatívne dopady znečisteného ovzdušia na ich psychický vývoj. Vyplynulo to z výskumu, na ktorom sa podieľali českí a slovenskí vedci. TASR informáciu prevzala z webu Českej televízie.