Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Eva Smolíková (SNS) upustila od svojho zámeru, aby boli "tabletky po" viazané na lekársky predpis.

V stredu predložila pozmeňujúci návrh, ktorým chce tento bod vypustiť, hoci túto zmenu v pléne prezentovala ešte v utorok (3. 12.) ako pozmeňujúci návrh k novele zákona o zdravotnej starostlivosti.

Rovnako sa má vypustiť aj povinnosť informovať otca o tehotenstve a existencii dieťaťa.
 

 

 

Návrh SNS: Nárast nechcených tehotenstiev 

Zákaz voľného predaja núdzovej antikoncepcie v pléne kritizovala poslankyňa Jana Cigániková (SaS). Upozornila na možný nárast nechcených tehotenstiev, ale aj na alternatívne a na internete ľahko dostupné návody, ktoré nemusia byť bezpečné.

Za nesprávne považuje aj podmieňovanie potratov súhlasom otca dieťaťa. Upozorňuje na to, že otec nemusí byť známy alebo môže byť násilník. "Zasahuje sa do rozhodnutia ženy," dodala s tým, že rovnako by sa mohlo zasahovať aj do života mužov tým, že by sa otcom nechcených detí navrhovala vazektómia.

Predseda zdravotníckeho výboru Štefan Zelník (SNS) pripomenul, že sporné body chcú z návrhu vypustiť. Skonštatoval, že novela tak bude zabezpečovať iba lepšiu informovanosť žien. "Povinnosť informovať pacienta aj o možných úskaliach tohto zákroku sa dáva do zákona," poznamenal.
 

 

Návrh SNS: Iba populizmus

Nezaradená poslankyňa Simona Petrík namieta populizmus samotného návrhu. Myslí si, že SNS tému zneužíva na predvolebný boj. "Robíte užitočných idiotov SNS," povedala na adresu opozičných poslancov, ktorí návrh obhajujú.

Navrhované zmeny kritizovali aj organizácie Aspekt, Možnosť voľby a Povstanie pokračuje. Tvrdia, že povinnosť informovať otca dieťaťa je v rozpore s lekárskymi i ľudskoprávnymi štandardmi. "Ignoruje situácie, keď si žena neželá o svojom nechcenom tehotenstve informovať partnera, napríklad žena žijúca v násilnom vzťahu," uviedli v stanovisku. Okrem iného nesúhlasia ani so zákazom voľného predaja núdzovej antikoncepcie. Návrh podľa nich môže ženám zabrániť v tom, aby stihli tabletky užiť včas.