Žena, ktorá chce podstúpiť interrupciu, o tom musí informovať muža, s ktorým otehotnela. Navrhuje to poslankyňa Eva Smolíková v pozmeňovacom návrhu SNS, ktorý má sprísniť umelé prerušenie tehotenstva na Slovensku. Návrh sa dostal do druhého čítania a dnes o ňom poslanci a poslankyne diskutovali. Žena má podľa SNS informovať otca, ktorý má právo "na informáciu o existencii počatého dieťaťa a o tom, že žena chce umelo prerušiť tehotenstvo".

Podľa ženských organizácií Možnosť voľby, Aspekt a Povstanie pokračuje “táto povinnosť ignoruje situáciu, keď si žena neželá o svojom nechcenom tehotenstve informovať partnera (napr. žena v násilnom vzťahu).” Pripomínajú, že nútenie ženy do tehotenstva a pôrodu je jednou z častých taktík v násilných vzťahoch, ako si k sebe ženu pripútať.

 

 

Návrh SNS: "Tabletka po" nebude voľne dostupná

SNS tiež navrhuje zakázať voľný predaj “tabletky po”, ktorá sa užíva bezprostredne po pohlavnom styku. Tabletka nemá účinok, ak už je žena tehotná, teda neukončuje tehotenstvo. Poslankyňa Smolíková chce takto chrániť ženy. Opozičná poslankyňa Jana Cigániková (SaS) v tom naopak vidí hrozbu, že ženy budú siahať po iných riešeniach. Na hrozby v tejto súvislosti upozornila aj nezaradená poslankyňa Simona Petrík. "Ženy budú jasne ohrozené na zdraví a možno aj na živote, ak nebudú mať dostatočný prístup k takejto tabletke," podotkla.

Slovensko je jednou z posledných krajín EÚ, v ktorých hormonálna antikoncepcia nie je aspoň čiastočne preplácaná z verejného zdravotného poistenia. Slovenská republika tak nedodržiava ďalšiu zo zásad rodovej rovnosti a nezaručuje ľuďom právo sa slobodne a zodpovedne rozhodnúť o počte a čase narodenia ich detí,” uviedla k tomu ženská organizácia Povstanie pokračuje na sociálnej sieti. 

Z pozmeňujúcich návrhov tiež vyplýva, že umelé prerušenie tehotenstva má byť možné najskôr po uplynutí lehoty 96 hodín od odoslania hlásenia o poskytnutí informácií žene. “Ženy, a ďalší ľudia, ktorých by sa reštrikcie týkali, však prichádzajú žiadať o interrupciu už rozhodnuté a už teraz musia počkať po podaní žiadosti dva dni na vykonanie zákroku,” komentujú návrh mimovládne ženské organizácie.

 

Prečítajte si

Návrh SNS na sprísnenie interrupcií neprešiel

 

Návrh SNS: Tlkot srdca nebude, ale dve snímky 

Návrh zákona po kritike lekárov a ženských organizácii už neobsahuje povinnosť vypočuť si tlkot srdca, zavádza však povinnosť pre lekára vytlačiť dva obrázky plodu. Jeden si môže vziať žena domov, druhý musí podpísať a lekár ho žene založí do zdravotnej dokumentácie.

Priamo do zákona sa má vložiť rozšírený vzor písomného poučenia pre ženy. “Pridali do poučenia riziká interrupcie, nepridali ich (veľmi nízku) mieru výskytu. Nepridali, že časti rizík, ktoré aj tak nastávajú v minime prípadov, by sa dalo vyhnúť sprístupnením interrupcie tabletkou,” reagujú ženské organizácie. Lekár by mal ženu okrem rizík informovať aj o výške materského, rodičovského príspevku a ďalších príspevkoch.

Do zákona by mal pribudnúť aj nárok na nemocenské pre ženu, ktorá požiada o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom. Vyplácať by sa jej malo od 21. týždňa tehotenstva, teda už vtedy, keď na nej vidieť prvé znaky tehotenstva. Osobitný dôraz sa má klásť na ochranu osobných údajov.

“Nepridali, že väčšina z nich je jednorázová a nepokrýva reálne náklady spojené s tehotenstvom a výchovou dieťaťa. Tiež nepridali, že 30 percent samoživiteliek žije v chudobe a že chudobou sú ohrozené aj mnohopočetné rodiny,” komentujú návrh SNS organizácie Možnosť voľby, Aspekt a a Povstanie pokračuje.