Víťazom nedeľňajších predčasných parlamentných volieb v Taliansku sa stal pravicový blok vedený nacionalistickou a krajne pravicovou stranou Bratia Talianska (FdI). Jej predsedníčka Giorgie Meloniová by sa v prípade potvrdenia víťazstva mohla stať prvou talianskou premiérkou.

Meloniová chce ako premiérka zjednotiť Taliansko

Meloniová sa bude snažiť zjednotiť svoju krajinu, ak bude poverená zostavením nového kabinetu. Povedala to v noci na pondelok v sídle svojej strany v Ríme, uviedli svetové agentúry. "Ak sme povolaní vládnuť tejto krajine, budeme to robiť pre každého, budeme to robiť pre všetkých Talianov a budeme to robiť s cieľom zjednotiť ľud," vyhlásila 45-ročná Meloniová. "Taliansko si nás vybralo. Nezradíme, nikdy sme to neurobili," dodala.

Poďakovala sa tiež svojim hlavným spojencom v kampani a pravdepodobným partnerom, bez ktorých nebude môcť zostaviť vládu: lídrovi protiimigračnej Ligy Matteovi Salvinimu a bývalému viacnásobnému premiérovi Silviovi Berlusconimu, ktorý vedie stranu Vpred Taliansko (FI).

Zvíťazil pravicový blok

Zo sčítania hlasov v takmer dvoch tretinách volebných miestností vyplýva, že Bratia Talianska získali približne 26 percent hlasov, pričom pred štyrmi rokmi to bolo iba 4,4 percenta. Liga Mattea Salviniho dostala okolo 8,5 percenta (2018: 17,6) a Vpred Taliansko (FI) Silvia Berlusconiho osem percent hlasov (2018: 14,4). Vzhľadom na osobitosť talianskeho volebného systému by to malo pravicovému bloku stačiť na zisk väčšiny mandátov.

Ľavicové a stredové strany nešli do volieb jednotne. Aliancia sociálnych demokratov s ľavicovými stranami a zelenými získala podľa prognóz 25,5 - 29,5 percenta hlasov. Hnutie piatich hviezd (M5S), ktorého predseda Giuseppe Conte bol od júna 2018 do februára 2021 premiérom, dostalo 13,5 -17,5 percenta hlasov. Blok stredových strán volilo 6,5 - 8,5 percenta Talianov.

Na voľbách sa mohlo zúčastniť vyše 50 miliónov Talianov. Ich účasť dosiahla podľa údajov ministerstva vnútra 63,9 percenta, čo je o deväť percent menej ako pred štyrmi rokmi a najmenej v novodobých dejinách Talianska.

Euroskeptickí politici sa tešia, ľavičiari nie

Medzi prvými gratulovali Meloniovej k úspechu euroskeptickí politici. Poľský premiér Mateusz Morawiecki tak urobil prostredníctvom Twitteru. Strana Národné zhromaždenie (RN) francúzskej političky Marine Le Penovej označila prostredníctvom svojho europoslanca Jordana Bardellu jej víťazstvo za "lekciu pokory" pre EÚ.

Štátny tajomník úradu maďarskej vlády Balázs Orbán uviedol: "Gratulujeme Giorgii Meloniovej, Matteovi Salvinimu a Silviovi Berlusconimu k dnešným voľbám! V týchto ťažkých časoch viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme priateľov, ktorí majú spoločnú víziu a spoločný prístup k výzvam Európy."

Santiago Abascal, líder španielskej krajne pravicovej opozičnej strany Vox, na Twitteri napísal, že "milióny Európanov vkladajú svoje nádeje do Talianska". "Ukázala cestu k hrdej a slobodnej Európe suverénnych štátov, ktoré môžu spolupracovať v záujme bezpečnosti a prosperity každého z nich."

V mene ľavej strany politického spektra vo Francúzsku sa napríklad vyjadrila poslankyňa za stranu Nepoddajné Francúzsko (LFI) Clémentine Autainová, ktorá vyjadrila poľutovanie nad výsledkom volieb v Taliansku a označila ho za tragický. "V Taliansku preberajú moc Mussoliniho dediči. Umožnili to neoliberálna politika a zánik ľavice," uviedla Autainová a vyzvala na solidaritu so všetkými talianskymi progresivistami.

Zostavenie vlády bude trvať týždne

Predčasné voľby v Taliansku sa konali po tom, ako v júli padla vláda premiéra Maria Draghiho. V opačnom prípade by sa konali až začiatkom roka 2023. Bývalý šéf ECB Draghi bol vymenovaný do čela vlády začiatkom roka 2021. Draghi však zostane vo funkcii dovtedy, kým nezloží prísahu nová vláda, čo môže trvať niekoľko týždňov. Ak by Meloniová uspela, stala by sa prvou premiérkou Talianska. Mandát na zostavenie vlády jej musí dať taliansky prezident.