Vyhľadávané termálne kúpalisko Podhájska v noci z pondelka (28.8.2023) na utorok spustošila silná veterná smršť. Podľa pracovníka Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ) Jozefa Pecha mohlo ísť podľa škôd dokonca o tornádo. 

Podľa meteorológov, ktorí dopady analyzovali niekoľo dní po búrke, kúpalisko zničila veterná smršť známa ako downburst. Tá vzniká zo silného zostupného prúdu búrky alebo búrkového systému. Nárazy vetra mohol dosahovať až 150 kilometrov za hodinu.

Tornádo v Podhájskej

„Rozsah a charakter škôd na kúpalisku v Podhájskej (po včerajšej večernej búrke) naznačujú, že išlo skôr o tornádo ako downburst,“ uviedol Pecho na sociálnej sieti.

Na kúpalisku sú zničené stánky, vyvrátilo aj betónový múr, vietor na parkovisko prevrátil karavan s českou ŠPZ, v ktorej bola mladá rodina. Nikomu sa nič nestalo. Českí turisti tvoria až 60 percent návštevníkov termálneho kúpaliska Podhájska, ktorých lákajú nízke ceny a zloženie vody. 

Slaná horúca voda má podobné zloženie ako voda Mŕtveho mora a má liečivé účinky na choroby dýchacích ciest, kože a kĺbov. Voda z 1900 metrov hlbokého vrtu prichádza na povrch horúca takmer 80 stupňov Celzia.

Kúpalisko, ktoré je posledné prázdninové dni väčšinou úplne plné, je do odvolanie zatvorené. Rozsah škôd je podľa prevádzkovateľa kúpaliska obrovský, zrušili už aj česko-slovenskú párty, ktorá mala byť na kúpalisku 2.9. 

Pozrite si fotogalériu zo zničeného kúpaliska Podhájska - kliknite tu:

"Z dôvodu nočnej veternej smršte, ktorá sa prehnala areálom kúpaliska je Termálne kúpalisko Podhájska do odvolania zatvorené. Na odstránení škôd a opätovnom otvorení sa intenzívne pracuje," informuje na sociálnej sieti obec Podhájska. Obyvatelia obce a zamestnanci kúpaliska začali s upratovaním areálu kúpaliska.

Podhájska a okolie po búrke

V samotnej dedine Podhájska, či v okolitých obciach k takým značným škodám nedošlo. Väčšinou popadené stromy, v susednej obci Trávnica v rozhlase ohlásili, že na miestnom cintoríne spadol stĺp elektrického vedenia. V utorok ráno tam bol pohreb. Na niekoľko hodín v noci vypadol elektrický prúd.

Nočné búrky na západnom Slovensku spôsobili výpadok elektriny vo vyše 50-tisíc odberných miestach. Najviac boli zasiahnuté oblasti Nových Zámkov, Trnavy, Senice, Komárna a Nitry.

„UNIQA eviduje do dnešného dňa viac ako 125 škôd, ktoré postupne klienti nahlasujú najmä z Podhájskej a okolia. Víchrica ničila majetok aj autá, strhla a poškodila najmä strechy domov a garáží, oplotenia, silný dážď zaplavil sklady a pivnice. Klienti tiež nahlásili poškodenia satelitných parabol či balkónových striešok. Predbežná výška škôd predstavuje približne pol milióna EUR,“ uviedol manažér likvidácie škôd majetku UNIQA Karel Douda.

Termálne kúpalisko Podhájska, ktoré je otvorené celoročne, je jedným z najviac navštevovaných kúpalísk na Slovensku. Ako nedávno pre ČTK uviedol riaditeľ kúpaliska Jozef Barcaj, minulý rok kúpalisko navštívilo 540-tisíc návštevníkov, začiatkom 90. rokov to bolo necelých 100-tisíc. 

Porovnateľné kúpalisko Vadaš v Štúrove minulý rok navštívilo okolo 350-tisíc ľudí, Thermal park Bešeňová necelých 500-tisíc. 

Obľuba kúpaliska neklesá napriek tomu, že v posledných rokoch bojuje s viacerými problémami: najprv to bola pandémia covidu, neskôr zakáz čerpať vodu z geotermálneho vrtu a využívať ju v bazénoch a teraz veterná smršť.